Trestní kauza rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství vstoupí od pondělka do nové fáze - začne ji veřejně projednávat soud. Na lavici obžalovaných usedne pět lidí včetně bývalého předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Pelty a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty. Obžalobě čelí i obě zmíněné organizace. Kvůli kauze rezignovala v roce 2017 ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).
Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci sdělila na dotaz ČTK, že k pátku soud neobdržel omluvenku od žádného z obžalovaných. Zatím tedy předpokládá, že se všichni zúčastní pondělního zahájení hlavního líčení. Pro výpovědi obžalovaných vyhradil soud tři dny, na čtvrtek a pátek předvolal první ze svědků.
Vedle Pelty a Jansty čelí obvinění někdejší náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová, ředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč. Všem hrozí pět až 12 let vězení. Státní zastupitelství jim klade za vinu pokus o zneužití pravomoci úřední osoby, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta se navíc bude zodpovídat z podplacení a Kratochvílová z přijetí úplatku.
Obžaloba má tři části, ve všech figuruje Kratochvílová. Ta měla podle státního zástupce milenecký poměr s Peltou a prozrazovala mu zákulisní informace z rozdělování sportovních dotací, jež bylo v její gesci. Peltově fotbalové asociaci pak v únoru 2017 údajně na úkor dalších žadatelů o dotace zajistila za pomoci Břízy navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun.
Minimálně 454 milionů korun
S Peltou se náměstkyně údajně také domluvila na tom, kterým dalším 21 konkrétním žadatelům ministerstvo poskytne dotace v programu "Podpora materiálně technické základny sportu". Nezákonně tím podle obžaloby ovlivnili rozdělení nejméně 454 milionů ze státního rozpočtu.
"Vědomě protiprávně ještě před samotným zahájením hodnocení již fakticky rozhodli o budoucím poskytnutí dotací předem určeným projektům, přičemž oba vycházeli především z toho, jaký vztah k žadatelům měl Miroslav Pelta, dále která vlivná osoba podporu těchto projektů vyžadovala, o jaké osoby se jednalo a které osoby za těmito žadateli stály, jaký vliv tyto osoby měly a v jakém konkrétním postavení byly, ať již v politickém či ve sportovním prostředí," konstatoval státní zástupce.
Náměstkyně od Pelty podle obžaloby přijala voucher od sponzora FAČR, za který si žena pořídila dovolenou na Seychelách. Navíc od Pelty dostala k dispozici byt v centru Prahy s měsíčním nájemným 39.400 korun, přičemž nájemcem bytu byla FAČR.
Kratochvílová s Břízou a Boháčem pak při rozdílení dotací údajně zjednali na základě požadavku Jansty výhodnější podmínky i pro ČUS, která podle obžaloby dostala navíc 11,5 milionu korun na úkor Českého olympijského výboru a České obce sokolské.
Všechna popsaná jednání vedla podle státního zástupce k tomu, že ministerstvo nemohlo po několik měsíců plnit své povinnosti v podpoře sportu a vyplácení sportovních dotací se výrazně zpozdilo. Po zatčení Kratochvílové v květnu 2017 totiž ministerstvo vyplácení dotací pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu. Proto také všechny stíhané trestné činy zůstaly ve stadiu pokusu.
Obžalovaní vinu odmítají. Pelta i Kratochvílová skončili po svém zatčení ve vazbě. Peltu soud propustil po měsíci, a to poté, co muž rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Kratochvílová strávila v cele téměř čtvrt roku. V týdnu, kdy byla propuštěna, přibyli na seznam obviněných Jansta, Boháč a ČUS.