Největší nízkonákladový letecký dopravce Ryanair se připravuje na červencový návrat do provozu. Společnost přitom stále nevyřešila spoustu zrušených letů, za které zákazníci požadují vrácení peněz. Ryanair se hájí tím, že vyřizování trvá kvůli pandemii koronaviru delší dobu, a klienty raději láká na vouchery.
Brit Steve Childs chtěl ve španělském Alicante navštívit svého otce. Nakonec mu v tom zabránila šířící se pandemie koronaviru. Svůj let tak kvůli restrikcím ohledně cestování raději zrušil s tím, že peníze za letenku dostane zpět.
Jenomže se jich dosud nedočkal. "Na vrácení peněz čekám už několik týdnů. Obrátili ze stanoviska, že peníze dostanu zpátky, do stanoviska, že si na ně musím počkat několik měsíců," citoval Childse server BBC.
Společnost se mu omlouvala za to, že vrácení peněz bude dlouho trvat, neboť je ve frontě s ostatními podobně postiženými pasažéry, kteří svůj let kvůli pandemii koronaviru zrušili. "Doba zpracování vracení peněz trvá déle, protože musíme zpracovat desettisíckrát větší objem letů, než je obvyklé, a kvůli opatřením souvisejícím se sociálním distancováním máme k dispozici méně zaměstnanců," odůvodnil pro BBC mluvčí Ryanairu.
Jako alternativu tak letecký dopravce nabízí cestujícím přeobjednání na jiný let nebo voucher v hodnotě letenky, přičemž tyto procesy jsou mnohem rychlejší, neboť probíhají automaticky, dodal mluvčí.
S podobnou situací se setkala i Jana z Prahy, která si se svým partnerem naplánovala výlet do Barcelony. I ona na peníze stále čeká. "Nejdříve slíbili vrácení peněz, pak následovaly asi dva nebo tři e-maily s tím, že se omlouvají za dlouhé vyřizování, ale že naši žádost o vrácení peněz registrují," řekla v rozhovoru pro server Týden.
V dalším e-mailu jí pak nabízeli voucher, o ten však zájem neměla. "Kdoví, jak se bude situace vyvíjet. Nevíme, jestli v příštích dvanácti měsících bude vůbec možné vycestovat nebo jak drahé pak budou letenky," odůvodnila. V posledních dnech se obrátila na svou banku. "Letenky jsme platili kartou on-line, takže zkoušíme takzvaný chargeback," dodala.
Na toalety jen po zeptání
Ryanair se mezitím chystá obnovit část svých letových linek. Společnost provozovala před vypuknutím pandemie koronaviru kolem 2400 letů denně. Od 1. července chce restartovat zhruba 40 procent z nich, což by znamenalo kolem tisícovky letů denně. Způsob cestování ale bude trochu jiný.
V návodném videu dopravce apeluje na cestující, aby dodrželi řadu jednoduchých pravidel. Ještě před příchodem na letiště si mají pasažéři zkontrolovat teplotu, roušku pak musejí nosit po celou dobu jak na letišti, tak i na palubě letadla. Odbavovat svá zavazadla mají prostřednictvím automatických kiosků a ve frontách mezi ostatními, pokud možno, mají dodržovat rozestupy.
V další části Ryanair ubezpečuje, že svá letadla dezinfikuje každý den chemikáliemi, jež mají účinky delší než 24 hodin, a upozorňuje, že nabídka občerstvení bude omezená, přičemž platby budou přijímány pouze bezkontaktně kartou. Instruktážní video pak jasně říká, že čekací fronty na toaletu budou zakázány. Pokud tedy bude chtít pasažér jít na záchod, bude o to muset požádat stevardy nebo letušky.
Ryanair není jediným leteckým dopravcem, který plánuje v červenci návrat do oblak. Plánovaný obnovený provoz na některých svých linkách oznámily také společnosti jako Wizz Air, KLM nebo British Airways.