K poslaneckému návrhu na uzákonění odchodu sovětských vojsk z někdejšího Československa jako významného dne se vláda ANO a ČSSD postaví zřejmě neutrálně. Vyplývá to z podkladů pro pondělní schůzi kabinetu. Poslanci části opozice chtějí, aby se 27. červen připomínal nejen jako Den památky obětí komunistického režimu, ale také jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa.
"Vláda si je vědoma historického významu odchodu okupačních sovětských vojsk z Československa, zároveň však nepovažuje za nejšťastnější spojovat tuto událost s Dnem památky obětí komunistického režimu, neboť spolu souvisejí jen nepřímo a mohlo by tak dojít k oslabení původního smyslu a významu Dne památky obětí komunistického režimu," stojí v předběžném stanovisku, které bude vláda k novele o státních svátcích schvalovat.
Předloha poslanců koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty v čele s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou souvisí s 30. výročím ukončení pobytu sovětských vojsk na území bývalého Československa. Právě 27. června 1991 opustil Československo velitel Střední skupiny vojsk, generál Eduard Vorobjov a tento den je symbolicky považován za definitivní odsun sovětských vojsk, napsali předkladatelé v důvodové zprávě.
Obdobná iniciativa vznikla v Senátu. Senátoři chtějí zařadit mezi významné dny 26. červen, a to jako Den odchodu okupačních vojsk. V tento den v roce 1991 vydal tehdejší prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Havel "Rozkaz k odchodu sovětských vojsk z území ČSFR". Novelu by horní komora měla začít projednávat na některé z červencových schůzí.
Sovětská armáda vtrhla do Československa 21. srpna 1968 v rámci intervence vojsk tehdejšího socialistického tábora, jejímž cílem bylo zabránit dalším reformním snahám komunistického režimu. V Československu bylo na základě pozdější mezivládní smlouvy o podmínkách "dočasného" pobytu sovětských vojsk umístěno 75 tisíc sovětských vojáků, 5200 občanských pracovníků a na 40 tisíc jejich rodinných příslušníků.
Stahování sovětských vojsk trvalo půldruhého roku, poslední železniční transport přejel československou hranici 21. června 1991. Vorobjov odletěl jako poslední.
V českém kalendáři je v současnosti 15 významných dnů, které na rozdíl od státem uznaných svátků nejsou dny pracovního volna.