Lampy s ultrafialovým zářením jako ničitel koronaviru? Metropolitní úřad pro tranzit (MTA) v New Yorku to od příštího týdne začne testovat ve spolupráci se start-upem Puro Lighting sídlícím v Denveru. Informoval o tom server CBS News.
Pilotní program vyjde New York zatím na jeden milion dolarů. Jeho součástí bude instalace 150 duálních zařízení (krabiček) přichycených na držadlech jak v metru, tak i v některých autobusech. Ty budou problikávat v noci, kdy se soupravy dezinfikují. Jak známo, New York před dvěma týdny zrušil veškeré noční spoje metra vůbec poprvé v rámci své 115leté historie.
Zařízení od Puro Lighting disponuje technologii UV-C, která je jedním ze tří typů na UV spektru, jež je vědecky prokázanou metodou v eliminaci covid-19 a dalších virů a bakterií. Někdy se používá například také k dezinfekci operačních sálů.
Pokud se zařízení založené na tomto druhu sterilizace prokáže jako efektivní, bude jeho instalace rozšířena v rámci druhé fáze do zbytku souprav metra a také na železniční trať Long Island. "Jak už jsme několikrát říkali, nenecháváme kámen na kameni, co se týče péče o veřejné zdraví. Zahájení tohoto programu představuje další slibný krok v našem pokračujícím úsilí identifikovat technologii, která může udržet naše zákazníky a zaměstnance v bezpečí," řekl na tiskové konferenci předseda a generální ředitel MTA Patrick J. Foye.
Na celý proces nové technologie dohlíží doktor David Brenner, ředitel Centra pro radiologický výzkum na Columbia University. Ten zatím celý proces dezinfikování zkoumal v laboratorním prostředí a podle svých slov došel ke slibným výsledkům.
"UV světlo, které bude použito v aktuálním nočním programu dezinfekce metra a autobusů, je velmi účinné při zabíjení viru, který je zodpovědný za covid-19," uvedl v tiskové zprávě MTA. "To, co tady děláme, je snížení úrovně viru v metru, a tím pádem snížení rizika, že se někdo nakazí nemocí covid-19 v metru," doplnil.