Poslanec Jaroslav Foldyna i šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt přestáli hlasování o vyloučeni ze strany. Na jednání předsednictva sociální demokracie se nenašlo pro jejich vyloučení dost hlasů. Na zasedání byla většina přítomných pro vyloučení obou politiků, nicméně nešlo o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů předsednictva. Foldyna to řekl novinářům.
Foldyna spolustraníky nedávno pobouřil výrokem, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, že by ji opustila ČSSD. Proti poslednímu Foldynovu vyjádření, že poslanci ČSSD chtějí ve Sněmovně využít tajné hlasování o ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy k tomu, aby se svými hlasy kšeftovali, se ohradil šéf ČSSD Jan Hamáček.
Hamáček podle Foldyny argumentoval tím, že poslanec veřejně kritizuje postoje vedení, vyčetl mu i postoje v zahraniční či sociální politice. "Rozvinula se velká diskuse v tom sále, bylo zajímavé, že někteří lidé, se kterými se naprosto neshoduji na některých principech politiky, ale shodujeme se, že člověk má právo na názor, hlasovali proti," řekl Foldyna novinářům po jednání.
Foldyna dodal, že pro jeho vyloučení hlasovalo 29 členů předsednictva. "Nicméně kvórum bylo tuším 31, takže se mě nepodařilo vyloučit," uvedl. Ocenil, že se našlo dost členů předsednictva, kteří vnímají politiku jako službu, ne mocenský nástroj. "Přestože máme třeba s kolegy naprosto jiný názor a v máločem se shodneme, tak hlasovali proti tomu," uvedl.
Ústecká ČSSD vedená Andrtem před měsícem vyzvala Hamáčka k rezignaci. Krajské předsednictvo v usnesení označilo za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný. Kritizovalo i Hamáčkovo vyjednávání ve sporu o jmenování Michala Šmardy ministrem kultury. Podle informací z jednání pro jeho vyloučení bylo 28 členů předsednictva.