Při výběru nanuků jsou Češi podle výrobců a prodejců konzervativní a zůstávají věrni tradičním českým značkám, většinou i příchutím. Někteří obchodníci sledují v poslední době větší příklon od nanuků ke zmrzlině. Lidé kupují častěji velká balení, v důsledku pandemie koronaviru si zvykli dělat nákupy méně často, ale ve větším objemu. Patent mraženého krému na dřívku slaví 100. výročí.
Společnost Bidfood sleduje u českých zákazníků největší příklon ke klasickým nanukům, jako je Mrož, Míša nebo Ruská zmrzlina. "U nás je obliba českých zmrzlin a tradičních formátů na špici prodejnosti, 'globalizované eurozmrzliny' jsou prodejně až za nimi. V tomto směru jsme v Evropě spíše výjimkou," řekl vedoucí divize zmrzlin v Bidfood Prokop Volf. Ani v příchutích se Češi nenechávají příliš zlákat novinkami. Výjimkou je mango. "Před třemi lety bychom nikdy nevěřili, že prodáme tolik mangového Mrože, jako se nám podařilo v letech 2020 a 2021," uvedl Volf. Doplnil, že Bidfood na letošní sezonu vyvinul meruňkovou verzi Mrože s 60 procenty podílu meruněk ve směsi.
Tesco zaznamenalo v poslední době největší změnu v tom, že si lidé oblíbili větší balení zmrzlin a odnášejí si je domů, uvedl mluvčí firmy Jakub Žižka. Méně často si z mrazicích boxů berou zákazníci nanuky, které by snědli hned po odchodu z prodejny. V případě značek jsou podle Žižky velmi vyhledávané ty tradiční, jako Mrož nebo Eskymo, u zahraničních je to například Magnum. Trendem jsou příchutě slaný karamel, pistácie nebo cookies, dodal Žižka.
"U nanuků je v porovnání s lety předchozími možné sledovat mírný pokles na prodané kusy, zákazníci nově začali dávat přednost rodinným balením zmrzlin," řekla mluvčí hypermarketů Globus Aneta Turnovská. Obliba tradičních českých nanuků je podle ní na stejné úrovni jako v případě zahraničních značek.
On-line supermarket Košík.cz sleduje vyšší oblibu kelímkových zmrzlin, tvoří 60 procent prodejů. I proto se rozhodl je nabízet v rámci vlastní značky Authentic, uvedl šéf nákupu e-shopu Josef Hovořák. V případě nanuků jsou podle něj nejprodávanější tvarohový Míša, Eskymo a Mrož.
Mražený smetanový krém na dřívku s názvem s názvem Eskimo Pie (eskymácký koláč) si 24. ledna 1922 nechal patentovat dánský imigrant ve Spojených státech Christian Kent Nelson. Do jeho obchodu jednoho dne zavítal chlapec, který se dlouho nemohl rozhodnout, zda si za své drobné peníze koupí spíše zmrzlinu, nebo čokoládovou tyčinku. Nelsona tedy napadlo oba produkty spojit a po několika pokusech přišel se zmrzlinou v čokoládě.
V roce 1938 představila pražská firma Vašata a spol. ve svém automatu na Václavském náměstí vlastní zmrzlinu v čokoládě pod názvem Nanuk. Její receptura vycházela ze zmrzliny Eskimo-Pie a její název odkazoval k inuitskému lovci Nanukovi, hlavnímu protagonistovi stejnojmenného filmu Roberta Flahertyho z roku 1922.