Francouzská Guyana je opravdu nádherné místo a rozhodně si zaslouží vaši pozornost. Tato francouzská kolonie je pouze z 6 procent obydlená (cca 280.000), což znamená, že je zde hodně divoké nespoutané přírody. Zem obývají černoši, mulati, míšenci a indiáni – z 60 procent jsou to kreolové.
Hlavní město je Cayenne. Nepřipomíná vám název něco? Ano, opravdu odsud pochází kajenský pepř. Jen to vůbec není pepř, ale pálivá paprika – paprika křovitá. V době objevu se všemu pálivému říkalo pepř, takže proto ten nepřesný název.
Ostrov Ilet la Mère
Kotulové veverkovití jsou hlavním lákadlem půvabného městečka Ilet la Mère. Tento neobydlený ostrov leží asi 30 minut plavby lodí od přístavu v Dégrad des Cannes, kousek od Cayenne. Tato malá, roztomilá zvířátka se lidí nebojí – připravte se, že vám skočí na ramena a prohledají vás i vaše kabelky a doplňky.
Kromě focení s opicemi patří mezi oblíbené aktivity na ostrově procházky po turistických stezkách, koupání a vyhřívání na malé pláži a piknik, který si však musíte přinést, protože na ostrově není žádné vhodné zázemí. Místní cestovní kanceláře nabízejí půldenní i celodenní výlety na ostrov.
Pláž Remire-Montjoly
Pokud toužíte po pláži, nejlepší úsek na Cayenne najdete v Remire-Montjoly. Pláže ve Francouzské Guyaně jsou typicky divoké, větrem ošlehané a tato pláž se od nich nijak neliší, má ale úzký pruh zlatavého pobřeží, který je skvělý pro opalování. Písek lemují palmy a bujná zeleň poskytující vítaný stín.
Zdejší bahnitá voda není ke koupání ideální, ale na rychlé ošplouchnutí po túře v nedaleké přírodní rezervaci stačí. V období hnízdění zde můžete spatřit mořské želvy.
Na výběžku poloostrova Cayenne stojí pevnost Diamant a můžete si prohlédnout také ruiny starého cukrovaru. Z městečka Rémire-Montjoly vede malebná pětikilometrová stezka Rorotá (Sentier du Rorotá), která stoupá na horu Mahury s možností spatřit na stromech lenochody.
Výlet po řece Pirogue
Zdánlivě neprostupná divočina Francouzské Guyany. Řeky protékají srdcem parné džungle jsou nejlepším způsobem, jak cestovat mezi odlehlými vesnicemi a vidět divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí, včetně kapybar, kajmanů a opic. Průvodci obvykle nabízejí plavby v pirogách – kánoích vyřezaných z jednoho kusu kmene.
Jednou z nejoblíbenějších řek, po které se dá pádlovat, je řeka Maroni na hranicích Francouzské Guyany a Surinamu. Jedná se o nejdelší a nejlidnatější vodní cestu v zemi, na které se můžete setkat s indiány a Maroony a seznámit se s jejich kulturou.
Amazonským deštným pralesem protéká 263 km dlouhá řeka Sinnamary. Tuto nedotčenou, divokou vodní cestu protínají klidné tůně a vířící peřeje.
Další možností je řeka Oyapock. Má bohatou historii těžby zlata a nabízí jak zážitek z divočiny, tak možnost setkat se s indiány a Brazilci, kteří na jejích březích žijí. Na řece Approuague najdete nejvyšší místní peřeje a nedotčené lesy.
Camp de la Transportation
V pohraničním městečku Saint-Laurent-du-Maroni přijížděli vězni k identifikaci a převozu do trestaneckých kolonií po celém území. Poté, co projdete stejnou bránou jako bývalí vězni, uvidíte rezavá pouta a samotky s malými okénky. Hojná zeleň zde poněkud mírní ponurou historii, ale dojem někdejší brutality přetrvává.
Prohlídky s vlastním průvodcem jsou zdarma, za poplatek vás podrobněji provedou francouzsky mluvící průvodci. Hledejte jméno Papillon vyryté v jedné z cel a vezměte si s sebou vodu a ochranu proti slunečním paprskům, protože je zde velké teplo.
Tržiště Place Victor Schoelcher, Cayenne
Chcete-li získat pikantní obrázek místního života, vydejte se na hlavní trh v Cayenne na náměstí Place Victor Schoelcher. Toto náměstí je pojmenováno po muži, který ukončil otroctví ve Francouzské Guyaně, a nakupování zde je jednou z nejlepších věcí, které můžete v Cayenne během návštěvy Francouzské Guyany podniknout.
Ve vzduchu se vznášejí exotické vůně a stánky na tržišti překypují tropickým ovocem, parfémy, voňavým kořením a občerstvením inspirovaným asijskou kuchyní. Můžete si zde odpočinout u misky horké vietnamské nudlové polévky, popíjet tropické džusy, nakoupit čerstvě natrhané ovoce a zeleninu nebo si pořídit místní řemeslné výrobky a suvenýry.
Vesnice Cacao vás seznámí s hmongy
Cacao na řece Comté jižně od hlavního města je oblíbeným výletním místem z Cayenne. Hlavní etnickou skupinou v této malé asijské vesnici s dřevěnými domky na kůlech jsou hmongští uprchlíci přesídlení z Laosu v 70. letech 20. století.
Nejvhodnějším dnem k návštěvě je neděle, kdy se na oblíbeném trhu prodávají hmongské výšivky a tkalcovské stavy a také místní nudlové polévky. Za zastávku stojí také muzeum hmyzu Le Planeur Bleu s rozsáhlými sbírkami brouků a motýlů a působivými exempláři štírů a pavouků.
Z vesnice se také můžete vydat na malebnou túru mlžnou džunglí nebo se projet po řece na kánoi.