Praha 15. června 2022 (PROTEXT) - Na začátku července převezme Česká republika po Francii předsednickou roli v Radě Evropské unie. Přestože v zahraničně-politické oblasti bude agendě nepochybně dominovat válka na Ukrajině, pro českou diplomacii bude představovat významnou výzvu také unijní přístup k Číně.
Právě rolí České republiky a jejími možnostmi formovat politiku vůči této východní mocnosti se zabývala uzavřená konference, která se uskutečnila 10. června 2022 v Kaiserštejnském paláci v Praze. Konferenci organizoval unikátní projekt China Observers in Central and Eastern Europe (CHOICE), který se dlouhodobě zabývá přítomností Číny v regionu střední a východní Evropy, pod hlavičkou známé výzkumné organizace Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák otevřel konferenci a představil priority českého předsednictví. Na konferenci vystupovali také zástupci českého ministerstva zahraničních věcí, ministerstva obrany, Evropské služby pro vnější činnost a také experti na Čínu z České republiky a dalších evropských zemí. Důležitý pohled na agendu českého předsednictví poskytl v závěrečné řeči také senátor Pavel Fischer, předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.
Účastníci diskutovali o konkrétních plánech České republiky ve společné unijní politice vůči Číně i v kontextu širšího přístupu k indo-pacifickému regionu. Debata se týkala také otázky reorganizace globálních dodavatelských řetězců a nutnosti vytvořit efektivní mechanismy obrany proti ekonomickému nátlaku, jakému ze strany Číny čelí například Litva. To je podstatné i kvůli uvažování o užších vztazích s Tchaj-wanem. Ostatně v roce 2020 čelil předseda Senátu Miloš Vystrčil právě kvůli své cestě na ostrov výhrůžkám z čínské strany. Konference tak poskytla potřebnou inspiraci a prostor pro diskusi nejen pro agendu českého předsednictví, ale i probíhající revizi česko-čínských bilaterálních vztahů.
Podle doktorky Ivany Karáskové, vedoucí projektu CHOICE, je spolupráce mezi experty na Čínu v regionu klíčová. "Máme tendenci zaměřovat se jen na bilaterální vztahy konkrétních zemí s Čínou. Třeba jen na česko-čínské vztahy. To je ale příliš úzký a zjednodušující pohled na celý problém. Čína je ve výhodě, protože Evropu vnímá jako celek a dokáže dobře využít informace a různé tlaky a domácí priority v evropských zemích ve svůj prospěch." Projekt China Observers in Central and Eastern Europe (CHOICE) sleduje a vyhodnocuje rostoucí vliv Číny v regionu střední a východní Evropy. Tato unikátní mezinárodní síť spojuje více než 100 analytiků se zaměřením na Čínu z více než 30 zemí, umožňuje sdílení zkušeností a informací a přispívá ke kritické analýze čínských aktivit.
Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) je nezávislá nezisková organizace založená v roce 1997. Věnuje se výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů.
.