Dřevěné brikety nebo dřevo
Na rozdíl od dřeva jsou brikety skladnější a výhřevnější. Jedna briketa vydá až 4x více energie než stejně velký špalek. Jsou všestranným topivem, které se dá použít ve většině topných zařízeních na pevná paliva (v krbových kamnech i ve všech typech kotlů na uhlí a dřevo). Mají nízký podíl vody, popelovin a dlouho hoří. Dřevěné brikety se vyrábí slisováním dřevních zbytků, které tvoří až 30 % produkce při zpracování dřeva na pilách.
Existuje více druhů
Můžeme je rozdělit na brikety dřevěné a kůrové. Ty z kůry jsou charakteristické tmavě hnědou barvou, extrémním slisováním, a především maximální dobou hoření a žhnutí. Stromová kůra má dlouhou dobu žhnutí, a tak brikety vydrží sálat i 2x déle než brikety ze dřeva. Jsou určeny jak k nočnímu topení, tak i k dlouhodobému udržení konstantní pokojové teploty přes den.
Dále tuzemský trh nabízí bukové brikety, které se vyrábí z čisté piliny bukového dřeva bez přídavku lepidel či pojiv. Oblíbenými briketami na topení jsou i mix dřevin dub/buk nebo brikety čistě z dubu.
Ekologie na první místě
V souvislosti s tímto topivem, se můžete někdy setkat také s názvem ekobrikety. Ten si zasloužili především kvůli své vlastnosti ekologického topení. Nezvyšují podíl skleníkových plynů, a tudíž nezatěžují životní prostředí. Popel z dřevěných briket je úžasným, vzácným a účinným hnojivem. Ideální je přidávat popel do kompostu a postupně promíchávat s kompostovou hmotou. Tato hmota je srovnatelná s nejlepšími minerálními hnojivy.
Hodí se i do krbu
Mají i svou estetickou hodnotu. Tím, že imitují dřevěné poleno, jsou vhodné jako brikety do krbu. Výhodou oproti dřevu je, že nemusíte tak často přikládat, protože brikety hoří déle, a také jsou skladnější. Ale můžete je kombinovat s palivovým dřívím, a tak si vytvořit jakýsi svůj harmonogram topení. Pro zatopení budete potřebovat podpalové dříví nebo můžete nasekat dřevěné brikety na úzká kolečka. Při plném přívodu vzduchu nechte rozhořet do doby, než budete mít požadovanou teplotu, poté rozhrňte rozžhavená kolečka briket po celém topeništi a uzavřete přívod vzduchu.
Nyní naskládejte na tento rozžhavený podklad 3 - 5 briket, v závislosti na velikosti topeniště a je hotovo. Dřevěné brikety by měli hořet nízkým plamínkem, bez přívodu vzduchu, aby vydržely být kompaktní. Tak docílíte ideálního vytápění. V okamžiku, kdy plamen zmizí, brikety žhnou ještě několik hodin. Vydají více energie než palivové dřevo, proto zvažte, kolik do kamen či kotle briket přidáte, abyste kotli neuškodili.