Nesnášenlivost vůči Židům nezmizela, je naopak opět ve středu naší společnosti. Při vzpomínce na oběti holokaustu to ve čtvrtek prohlásila předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová. S projevem v německém parlamentu vystoupila i přeživší z Terezína Inge Auerbacherová, která antisemitismus označila za rakovinu lidstva. Auerbacherová vzpomněla na československého židovského básníka Pavla Friedmana.
Mezi hosty byl mimo jiné předseda izraelského parlamentu Mickey Levy, který u čtvrtečního 77. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Osvětim poukázal na cestu, kterou od té doby Německo společně s Izraelem ušly. Pietní ceremonie se zúčastnili také německý prezident Frank-Walter Steinmeier nebo kancléř Olaf Scholz.
"Před 80 lety se sešli přední činitelé nacistického režimu na konferenci ve Wannsee, kde se dohodli na postupu likvidace evropských Židů," řekla Basová o nacistickém jednání v berlínské části Wannsee u stejnojmenného jezera. "Všichni účastníci tehdy moc dobře věděli, na čem se dohodli," řekla. Poznamenala, že vyhlazování se netýkalo jen milionů Židů, ale také Romů a Slovanů.
"Antisemitismus a nesnášenlivost nemají v naší společnosti místo nyní a ani v budoucnu," řekla Basová, která zároveň varovala, že takovéto radikální postoje nejsou minulostí. "Antisemitismus je stále tady, je to problém naší společnosti, je přímo mezi námi. Musíme se ptát sami sebe, musejí se ptát i ti, kteří se vymezují proti antisemitismu, jak se stavíme k protižidovským klišé," vyzvala Basová.