Odborný časopis British Medical Journal (BMJ) psal o případu muže, kterého v období po hlasování o odchodu Británie z Evropské unie postihla akutní psychóza. Je to dokladem, že v době zvláštního politického napětí je nezbytné sledovat psychicky labilní osoby, píše italský deník La Repubblica.
Spory kolem brexitu, střet generací, vlády, které se neustále střídají. Čím více se blíží termín britského odchodu z EU, tím více tato situace vyvolává autentickou kolektivní psychózu. A stres začíná být pro některé poddané Jejího Veličenstva přílišný. Potvrdil to i případ, o němž informoval British Medical Journal a v němž šlo o akutní psychózu následující po hlasování, při němž byl schválen odchod Británie z EU.
Muž byl při přijetí do nemocnice zmatený, neklidný a nebyl schopen reagovat a mluvit normálně. Několik hodin před hospitalizací měl halucinace a upadl do hlubokého stavu paranoie: myslel si, že je sledován, že ho kdosi chce zavraždit, ale také že je účasten diskusí, které slyšel v televizi a v rádiu.
Šlo o typickou psychotickou krizi, která následovala tři týdny po referendu o brexitu. V rodině podle ošetřujícího lékaře nebyl žádný případ duševní choroby. Avšak pacient prožil podobný stav, byť mnohem méně závažný, asi před 13 lety, kdy byl vystaven těžkému stresu v zaměstnání. Také při nedávné epizodě prožíval silné tlaky v rodině a v práci, právě v týdnech před hlasováním, uvedla jeho manželka. Po oznámení výsledků hlasování o odchodu Velké Británie z EU se muž začal obávat o svůj život a začal trpět obsesí v souvislosti s incidenty s rasovým pozadím v Británii.
Po hospitalizaci dostal muž uklidňující léky a byla mu předepsána antipsychotika na tři týdny. Po čtrnácti dnech strávených v nemocnici se mohl vrátit domů a naštěstí už žádné příznaky duševní choroby nevykazoval. Případ měl šťastný konec. Lékaři nicméně doporučují, aby byly v době vypjaté politické situace monitorovány psychicky labilní osoby. Včasná diagnóza a včasný zásah jsou klíčové k tomu, aby mohly být osoby vykazující přechodné mentální poruchy rychle hospitalizovány. Podobné psychické krize mají často původ v období stresu. A že brexit je pro Brity stresující, je zcela jasné. Průzkumy ukazují, že odcházení Británie z EU je zejména pro mladé Brity po měsíce hlavním zdrojem úzkosti. V důsledku brexitu v Británii také neustále roste užívání antidepresiv.