Itálie kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím, na nichž zachraňují migranty humanitární organizace. Vláda o tom podle agentury Reuters rozhodla v noci na středu s argumentem, že italské přístavy nemohou být kvůli epidemii považovány za bezpečné.
Rozhodnutí přišlo poté, co loď Alan Kurdi provozovaná nevládní organizací Sea-Eye vzala na palubu zhruba 150 lidí u libyjských břehů a zamířila s nimi k Itálii.
"Po celou dobu národní zdravotnické nouze způsobené šířením virózy covid-19 nemohou italské přístavy zaručit nezbytnosti potřebné pro klasifikaci a definici bezpečného místa," uvedla vláda ve svém výnosu.
V Itálii má platit nouzový stav do 31. července, ale není vyloučeno, že bude prodloužen. Nové nařízení podepsali ministři vnitra, dopravy i zdravotnictví. Poslední z nich, Roberto Speranza, přitom pochází ze středolevé Demokratické strany (PD), která vždy podporovala ochranu migrantů i příslušné dobročinné operace, poznamenala agentura Reuters.
Lidská práva je třeba chránit
Po relativním utlumení počtu pokusů migrantů z Afriky o přeplutí Středozemního moře do Itálie jich opět začalo přibývat v prvních dvou měsíců roku. Opět jich pak prudce ubylo v březnu, kdy Itálii naplno zasáhla epidemie způsobená koronavirem.
V Itálii už zemřelo do úterka nejméně 17 127 lidí s virem, což je nejvíc na světě. Počet zachycených případů infekce přesáhl 135 500.
Lodě dobročinných spolků pravidelně hlídkovaly poblíž břehů Libye a hledaly migranty, kteří potřebovali zachránit z vratkých člunů. Na počátku koronavirové krize se tyto lodě stáhly, ale plavidlo Alan Kurdi se do oblasti minulý víkend vrátilo.
"I když se život v Evropě téměř zastavil, lidská práva je třeba chránit," napsala organizace Sea-Eye v úterním příspěvku na twitteru, když oznámila, že zachránila 150 lidí, pro které potřebuje bezpečný přístav. Organizace rovněž vyzvala domovské Německo, aby migranty převzalo.