Jižní Asii sužuje nezvykle časná vlna veder. Na západě Indie zemřelo na úpal nejméně devět lidí. S extrémním horkem se potýkají také obyvatelé Pákistánu a meteorologové varují, že části Bangladéše a sousedních států během nadcházejících dní pravděpodobně zasáhne cyklon, napsala agentura Reuters.
Extrémní teploty, které od minulého měsíce Asie zažívá, pravděpodobně zhoršují člověkem způsobené klimatické změny, uvedl mezinárodní tým vědců. Letní teploty v Indii během května často vrcholí, ale vědci letos předpověděli víc horkých dní, než je obvyklé. To podle nich způsobuje menší počet bouřek a aktivní, byť slábnoucí klimatický jev El Niňo.
V indickém státě Rádžasthán zemřelo na úpal nejméně devět lidí. Ve čtvrtek tu meteorologové ve městě Barmer naměřili rekordní teplotu 48,8 stupně Celsia. Vlna veder podle nich sužuje také severní státy Paňdžáb a Harijána.
V sousedním Pákistánu ministerstvo pro klimatické změny uvedlo, že se nejméně 26 okresů potýká s těžkou vlnou veder - a extrémní teploty pravděpodobně vydrží až do konce měsíce.
Dnes meteorologové očekávají, že nejméně ve dvou městech v jihopákistánské provincii Sindh teploty dosáhnou 50 stupňů Celsia. Tato provincie už kvůli spalujícímu horku o týden odložila každoroční školní zkoušky.
Bangladéš a část státu Bangla ve východní Indii se připravují na silný tropický cyklon Remal, který má oblast zasáhnout v neděli.