V Miláně, koronavirem jedné z nejpostiženějších oblastí Itálie, připravuje rada města ambiciózní plán na výstavbu cyklostezek. Chce tak omezit dopravní zácpy a poskytnout obyvatelům alternativní možnost k cestování hromadnou veřejnou dopravou. Zprávu přinesl server The Guardian.
Sever Itálie a zejména region Lombardie patří k místům, jež byla nemocí covid-19 zasažena nejvíce. Během celorepublikového uzavření klesly dopravní zácpy o 30 až 75 procent a v Miláně chtějí toho využít a v trendu pokračovat, jakmile se restriktivní opatření uvolní.
Obyvatelé města se postupně začnou vracet do svých zaměstnání, což s sebou přinese znovu zatížený automobilový provoz. Mnoho lidí se navíc bude chtít ze strachu z nákazy vyhnout cestování v městské hromadné dopravě. Město se tedy rozhodlo pro vytvoření alternativy a v úterý oznámilo, že během léta promění až 35 kilometrů ulic v levné provizorní stezky pro chodce a cyklisty.
Cyklostezky a rozšířené chodníky pro chodce budou limitovány rychlostí 30 kilometrů v hodině. Místa, kde se budou stavět, mají zahrnovat jak rušné oblasti, tak i ty klidné, kde obvykle panuje nižší provoz. Začít by se mělo už začátkem května na osmém kilometru úseku Corso Buenos Aires, jedné z nejdůležitějších nákupních ulic města.
"Pracovali jsme roky, abychom omezili využívání aut. Pokud bude každý řídit auto, nezůstane prostor pro lidi, nezůstane prostor pro pohyb a komerční aktivity před obchody. Samozřejmě že chceme nastartovat ekonomiku, ale myslíme si, že bychom to měli postavit na jiných základech než předtím," tvrdí Marco Granelli, náměstek starosty Milána.
Otevřené ulice
Milán je poměrně malé, avšak zahuštěné město s 1,4 milionu obyvatel, přičemž 55 procent z nich využívá cestou do práce veřejnou dopravu. Průměrná délka cesty do práce je menší než čtyři kilometry, což mnoha obyvatelům poskytuje možnost aktivního cestování (chůze, kolo). Dalším plusem hojnějšího využívání stezek by bylo i menší znečišťování ovzduší.
Navrhovaný plán s názvem Strade Aperte (otevřené ulice) chválí někdejší vedoucí odboru dopravy v New Yorku Janette Sadik-Khanová, jež proslula svou prací na výstavbě cyklostezek a zelenou politikou s cílem snížit prostřednictvím využívání jízdy na kole znečištění ovzduší. Sadik-Khanová nyní pracuje pro některá italská města včetně Milána.
"Mnoho měst, a dokonce i zemí bylo definováno podle toho, jak reagovaly na historické události, ať už šlo o politickou, sociální, nebo fyzickou rekonstrukci. Plán Milána je důležitý, protože dává návod k tomu, jak můžeme města resetovat. Znovu se podívat do ulic a ujistit se, že jsou navrženy tak, aby se lidé nejen dostali co nejrychleji z budou A do bodu B, ale aby všichni mohli kolem sebe chodit bezpečně. Vím, že se v budoucnu budeme dívat na Milán jako na vzor," řekla.