Vědci ve Spojených státech amerických se obávají velkého nebezpečí pro včelařský průmysl. Varují před invazivním hmyzem - sršní mandarínskou, která se objevila ve Washingtonu.
Washingtonské ministerstvo zemědělství (WSDA) potvrdilo v prosinci čtyři případy zpozorování sršně mandarínské. Nebezpečného hmyzu si loni na podzim povšimli také v kanadské provincii Britská Kolumbie. Nebezpečného z toho důvodu, že se jedná o největší druh sršně na světě, který může při více bodnutích zabít i člověka. Na lidi a domácí mazlíčky však obvykle neútočí, pokud se necítí být v ohrožení.
Naopak mnohem větší problém tento druh představuje pro včely, jejichž populaci doslova decimuje. Při náletu do jejich úlu okamžitě zahájí nemilosrdná jatka: včely doslova dekapitují a poté si celý úl přivlastní. Z hrudních částí mrtvých těl pak krmí své mladé potomky, uvádí WSDA. Celý tento proces přitom může trvat jen několik hodin.
Ochránci přírody a zemědělci se tak obávají, že včelí populace ve Washingtonu, potažmo na celém území USA je v kritickém ohrožení. Sršeň mandarínská neboli také "vražedná sršeň" o velikosti čtyř až pěti centimetrů by svou existencí a "vražděním" včel mohla také negativně ovlivnit produkci řady plodin, jež včely opylují.
Každý záznam je důležitý
Jak se invazivní druh z Asie do USA dostal, úřady nevědí. Podle tiskové zprávy Washingtonské státní univerzity už se ale experti připravují na aktivní období hmyzu, které bývá nejničivější na konci léta a začátku podzimu.
"Washingtonské ministerstvo zemědělství provedlo agresivní terénní přípravu a nástrahu pastí. Místní včelaři a další agentury nám rovněž pomáhají se šířením informací navenek a s nastražováním pastí," řekl pro server časopisu Time Rian Wojahn, koordinátor vyhlazování ve WSDA. Lovit sršně na vlastní pěst ministerstvo lidem nedoporučuje. "Pokud je uvidíte, nesnažte se je zlikvidovat sami. Raději utečte a zavolejte nám. Je důležité, abychom věděli o každém zpozorování, máme-li mít naději na jejich vyhubení," tvrdí entomolog Chris Looney.
Podle Wojahna nelze odhadnout, jak moc by sršně mohly včelařskému průmyslu v USA ublížit. Poukázal ale na případ Evropy, kde kdysi podobný invazivní druh snížil počet úlů o 30 procent a celkový výnos z prodeje medu o dvě třetiny.
V nebezpečí mohou být i nealergici
Žihadlo sršně mandarínské je delší a toxičtější než to včelí. Oproti včelám navíc může sršeň bodnout vícekrát. V takovém případě se člověk ocitá v nebezpečí života, a to i pokud není alergický, upozorňuje ve své zprávě Washington State University. Jen v Japonsku zabije tento druh kolem 50 lidí ročně, píše server The New York Times.
"Se svými obrovskými oranžovo-žlutými hlavami jsou něco jako ty příšery z pohádek," řekla Susan Cobeyová z ústavu entomologie na Washingtonské státní univerzitě. "Je to šokující, o jak obrovskou sršeň se jedná. Představují zdravotní riziko, ale důležitější je, že jsou významnými predátory pro včely," dodal její kolega Todd Murray.