U nás je nošení roušek či jiných ochranných pomůcek obličeje nařízené, zatímco v USA jejich nošení funguje na bázi dobrovolnosti. Za hranu v tomhle ohledu zašel nakupující v jednom ze supermarketů v Kalifornii. Místo roušky si na hlavu nasadil charakteristickou bílou kuklu Kukluxklanu, kterou odmítal sundat. Hrozí mu trestní stíhání.
Neznámého zákazníka v kukle Ku Klux Klanu vyfotil jeden z nakupujících v supermarketu ve městě Santee. Serveru CNN se podařilo získat vyjádření supermarketu Vons. V něm tvrdí, že zaměstnanci obchodu se snažili dotyčnému domluvit a žádali ho, aby si nevhodnou pokrývku hlavy sundal.
Ten to však odmítal. "Pro naše zákazníky a zaměstnance to byl znepokojující incident. Nyní zkoumáme, jak do budoucna podobně nevhodné situace lépe vyřešit," dodalo vedení obchodu.
Případem se nyní zabývá kancelář šerifa San Diego County. Nevyloučila trestní stíhání muže. To se ovšem komplikuje, neboť policie nebyla na místo přivolána. Oddělení šerifa uvedlo, že bylo se situací srozuměno až později.
Zákazníci, kteří byli v té době na místě, prý jen nevěřícně kroutili hlavou. "Vedení obchodu mělo něco udělat, ale nespatřila jsem nikoho, že by s ním mluvil. Jen prostě dál stál ve frontě na pokladny," vypověděla pro CNN jedna ze zákaznic Alisa Wentzelová. "Vybavuji si ten pocit zlomeného a rozrušeného srdce z toho, že se něco takového stalo v komunitě, v níž vychovávám své děti," dodala.
Hnutí Kukluxklan proslulo v USA ve 20. století svou nenávistí vůči černochům a prosazování nadřazenosti bílé rasy. Bílá kukla je jedním z hlavních symbolů jejich nenávisti. Jejím nošením si navíc dotyčné osoby chránily svou identitu během násilí páchaném na černoších.
"Klantee"
Město Santee je známo tím, že dlouhodobě bojuje s rasovou nenávistí. Někteří dokonce městu přezdívají "Klantee", uvádí ve svém článku už z roku 2001 LA Times. Že to platí i dnes, potvrdila pro CNN i sama Wentzelová.
Proti aktu muže v supermarketu se silně vymezil také starosta města John Minto. Ten mimo jiné poděkoval lidem, kteří se vůči tomu hlasitě vymezili potom, co se fotografie začala šířit na sociálních sítích. "Santee a jeho občané jsou skvělí a tenhle konkrétní čin jednoho individua nereprezentuje chování místních ani tohoto nádherného města," prohlásil Minto.