Čína a Rusko byly zvoleny do Rady OSN pro lidská práva (UNHRC), naopak neuspěla Saúdská Arábie, informuje agentura Reuters. Pro spravedlivé zastoupení zemí má v radě každá část světa zajištěný určitý počet křesel. Asijsko-pacifický region byl jedinou skupinou, v níž museli kandidáti skutečně soutěžit, protože jich pět soupeřilo o čtyři křesla. Právě do tohoto regionu patří Saúdská Arábie.
Každý rok se část 47členné rady obmění. Letos byly nově zvoleny také Pobřeží slonoviny, Gabon, Malawi, Kuba, Bolívie, Uzbekistán, Francie a Británie. Své členství obhájily Senegal, Nepál, Pákistán, Ukrajina a Mexiko. Nové funkční období započne 1. ledna 2021 a potrvá tři roky.
Když se o členství v radě ucházela Saúdská Arábie v roce 2016, získala 152 hlasů, v úterý pro ni však zvedlo ruku jen 90 států, což představuje 40procentní pokles. O 20 procent méně hlasů než v roce 2016 získala také Čína. Obě země si právě kvůli lidským právům vysloužily mezinárodní kritiku. Čínu Západ nedávno odsoudil za potlačování práv ujgurských muslimů v provincii Sin-ťiang a postoj k prodemokratickým protestům v Hongkongu, který je pod Čínskou správou. Rusko bylo znovuzvoleno poté, co před čtyřmi lety nedokázalo kvůli chybějícím dvěma hlasům obhájit mandát.
USA se rozhodly z rady odejít, a to v polovině svého mandátu v roce 2018. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová tehdy řekla, že orgán, který má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě, není hoden svého názvu, a dodala, že rada si tropí z lidských práv posměch. Haleyová kritizovala především "chronickou zaujatost" této instituce proti Izraeli.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo úterní hlasování komentoval na twitteru slovy, že zvolení Číny, Ruska a Kuby do Rady OSN pro lidská práva potvrzuje, že rozhodnutí USA z této instituce odejít bylo správné.
Česká republika je členem rady na funkční období 2019-2021. Předtím byla zastoupena už dvakrát.