Švédsko se stalo další evropskou zemí, která zavřela všechny své uhelné elektrárny. Ta poslední skončila se svým provozem o dva roky dříve, než byl původní plán.
Elektrárna Värtaverket na východě Stockholmu měla dvě kotelny, přičemž ta první se zavřela už před zimou. Druhá měla ještě nějaký čas sloužit jako energetická rezerva. Díky mírné zimě se ale nakonec provozovatel společnost Stockholm Exergi, jež je částečně vlastněna městem, rozhodla, že elektrárnu kompletně zavře už nyní a zaměří se na produkci nulových emisí.
"Pokračujeme v práci na přechodu na klimaticky neutrální řešení a také řešení na vytváření negativních emisí. Vědci se shodují: Nemusíme pouze snižovat naše emise na nulu, ale také vyvíjet techniky pro specifické snižování oxidu uhličitého v atmosféře," řekl pro PV Magazine generální ředitel společnosti Anders Egelrud.
Stockholm je na cestě k tomu, aby do roku 2030 produkoval do domácností teplo výhradně z obnovitelných nebo recyklovatelných zdrojů energie. "Stockholm byl před 30 nebo 40 lety téměř zcela závislý na fosilních palivech. Provedli jsme obrovské změny a nyní se vzdáváme závislosti na uhlíku a pokračujeme na cestě k energetickému systému založeném výhradně na obnovitelné a recyklované energii," citoval Egeruda server The Independent.
Švédsko zavřelo poslední uhelnou elektrárnu ve čtvrtek, jen o den později se přidalo Rakousko. Už v roce 2016 ukončili veškerý provoz těchto elektráren v Belgii. "Švédsko se stalo ve stejném týdnu jako Rakousko na uhlí nezávislé, což potvrzuje sestupnou trajektorii uhlí v Evropě. Skoncovat s uhlím výměnou za obnovitelné zdroje energie je správným rozhodnutím, které se nám vyplatí v podobě lepšího zdraví, ochrany klimatu a odolnější ekonomiky," uvedla Kathrin Gutmannová, ředitelka celoevropské aliance Europe Beyond Coal, která bojuje proti produkci energie z uhelných zdrojů.
Německo pozadu, Česko datum nemá
Belgii, Švédsko a Rakousko by měly do roku 2025 následovat další evropské země: Francie, Portugalsko, Velká Británie, Irsko, Itálie a Slovensko, uvádí The Independent. Naopak za svými původními plány zaostává Německo. Vláda nově předpokládá, že se uhelné energetiky zcela zbaví do roku 2038, což je však v rozporu s Pařížskou dohodou o klimatu. Česko žádné datum, kdy by mělo s uhelnými elektrárnami skoncovat, nemá. V červenci loňského roku vznikla komise, která by o tom měla rozhodnout.