Indie je státem s nejvíce znečištěným ovzduším na světě. Zejména v severní oblasti a hlavním městě Nové Dillí se už řady let vyskytovaly zdraví ohrožující hodnoty. Během koronavirové krize se ale vzduch pročistil a znečištění je nyní na nejmenších hodnotách za posledních 20 let, ukázala data od NASA. Zprávu přinesl server CNN.
"Věděli jsme, že během uzavření uvidíme na mnoha místech změny složení atmosféry. V tomhle období roku jsem ale v Indoganžské nížině nikdy neviděl tak nízké hodnoty aerosolu," prohlásil vědec NASA Pawan Gupta z Marshallova vesmírného střediska v Huntsville v Alabamě.
Ve své zprávě s kolegy měřil nad oblastí severní Indie od 31. března do 5. dubna optickou hloubku aerosolu. Ta značí míru toho, jak světlo absorbovalo nebo odráželo vzduchové částice, které prošly atmosférou.
"Hladiny optické hloubky aerosolu byly na začátku dubna vzhledem k této roční době významně pod normou a nejnižší za 20 let pozorování. Pokles ve znečištění zaznamenaly i pozemní stanice v regionu," potvrdila zpráva. Na druhou stranu však uvádí, že na jihu země to je opačně. Data ukázala, že hladiny aerosolu se tam v takovém rozsahu jako na severu nesnížily, ba naopak dokonce lehce zvýšily. Důvody jsou ale vědcům nejasné. Domnívají se, že nejspíš jde o nedávné povětrnostní podmínky nebo zemědělské požáry.
I přesto je pokles na severu významný. Stojí za tím skutečnost, že Indie už je od 25. března v celonárodní izolaci. Vláda zakázala veškeré stavební a průmyslové činnosti, a dokonce i provoz veřejné dopravy. Země s takřka 1,3 miliardou lidí na světě není jediným místem, kde se v době pandemie nemoci covid-19 pročistilo ovzduší. Různé analýzy ukazují, že k uzavírání nebo utlumování průmyslové výroby dochází všude, a tak se jedná o celosvětový trend.