Cizinecká policie radí řidičům, co si nechat líbit od německé policie
Stěžovalo si na ně nemálo řidičů po vstupu ČR do Schengenského prostoru. Některé kontroly prý trvaly podezřele dlouho a zaváněly nezákonnou šikanou.
Jak uvedl šéf cizinecké policie Vladislav Husák, kartičku budou rozdávat řidičům při kontrolách v českém pohraničí, dostupná bude i na veřejně přístupných místech, například na některých čerpacích stanicích. Obdobný dokument v češtině, němčině a angličtině připravuje i německá policie.
"Leták je schválený spolkovým ministerstvem vnitra, v příštím roce ho budeme dávat řidičům při kontrolách. Chceme jim v něm vysvětlit, o jaké kontroly se jedná a že máme právo je provádět. Zastavit vozidlo a kontrolovat ho může i policista v civilu, který se prokazuje služebním průkazem," uvedl Uwe Landgrebe, který je poslední dva roky koordinátorem na společném pracovišti české a německé policie v bavorském Schwandorfu.
Přesně před dvěma roky se Česká republiky stala součástí Schengenského prostoru. Policisté opustili hranice, ale kontrolují ve vnitrozemí, hlavně v pásmu do 30 kilometrů od státní hranice.
Desítky Čechů si ale po návratu do Čech stěžují, že způsob, jakým je kontrolovali policisté v Německu, spíše připomíná šikanu než běžnou silniční kontrolu.
Do spodního prádla a všechno ven
První stížnosti na potupné prohlídky, při nichž kontrolovaní museli do spodního prádla, policisté jim převrátili auto naruby nebo se kontrola protáhla i na několik hodin, se objevily hned začátkem roku 2008.
V květnu 2008 se jimi zabýval tehdejší ministr vnitra Ivan Langer, letos v listopadu je řešil ministr vnitra Martin Pecina s bavorským ministrem vnitra.
Albert Blersch, vedoucí inspekce v německém Selbu, na dotaz uvedl, že stížností na německé policisty dostávají minimum. Letos mají dvě, ale netýkají se tohoto problému.
"Většinou jsou stížnosti na chování nebo odbornost policistů. Mám ale dojem, že čeští občané si nestěžují u našich orgánů, ale po návratu domů se obracejí na média. I proto budou dostávat při kontrolách v Německu informační leták. Neumím si ale představit, že by policista kontroloval občana Evropské unie déle než hodinu, protože na jednom místě nezůstává déle než hodinu. Pokud prohlídka trvá déle, kontrolovaný by měl okamžitě možnost kontaktovat právníka," prohlásil Albert Blersch.
Jak se vyhnout při přejezdu do zahraničí problémům? Do Německa si například nesmíte vézt nůž s čepelí delší než 12 centimetrů nebo si nesmíte dovážet zábavnou pyrotechniku na Silvestra.
Policisté i celníci mohou být při kontrolách v civilu. Když vás zastaví, máte právo žádat, aby prokázali, k jaké složce patří. Ptejte se na důvod kontroly, pokud vám prohledávají zavazadla, požadujte od nich potvrzení o kontrole včetně důvodu.
Saská policie vám ho ale nemusí dát. Pokud máte pocit, že kontrola nebyla přiměřená, máte podle informace vedení cizinecké policie právo si na postup německých policistů nebo celníků stěžovat.
Chtějte od nich kontakt na jejich nadřízeného, poznamenejte si služební číslo. Můžete informovat i české ministerstvo vnitra na emailu machotko@mvcr.cz.
V Rakousku se policisté zaměřují zejména na dodržování pravidel silničního provozu a na technický stav vozidel. Pokud nezaplatíte pokutu, policisté vám mohou z auta odebrat cennosti do zástavy nebo zadržet celé auto.
Když s pokutou nesouhlasíte, oznamte policistům nebo celníkům, že se odvoláte u místně příslušného hejtmanství. Částku zaplatíte s tím, že platíte pouze kauci ve výši pokuty.