Řecko dusí krize, děti Řecka si užívají českých jistot
"Kluci v práci mi vyčítají, že Řecko táhne ke dnu celou Evropu," vypráví Michal Zdukos, předseda Řecké obce v Bohumíně. Oponuje, že povinností Evropské unie je Řecku pomoci. "Jsme na jedné lodi!"
Evropská komise minulé úterý skutečně přijala plány Atén na ozdravění ekonomiky, mnozí ekonomové ale tvrdí, že léčba je nereálná. "Pokud Řecko zbankrotuje, někteří čeští Řekové se vrátí," odhaduje Zdukos. Dvě rodiny z Bohumína se už v minulých letech z Řecka vrátily a jsou tady ekonomicky úspěšnější než ve staré vlasti. Sounáležitost s Řeckem je prý nejlepší vyjadřovat jen u frappé v bohumínské taverně Elpida.
Důchod v pětatřiceti
Na útěku z občanské války přijelo do Československa po roce 1948 na 15 tisíc Řeků. Mnozí podvyživení, v roztrhaných šatech, na nohou jen opánky z kůže. Po pádu diktatury na sklonku sedmdesátých let se většina vrátila domů a dnes v Česku žijí tři tisíce Řeků. Ti léta přemítali, zda rozhodnutí zůstat bylo správné. Zvláště, když se jim příbuzní pochlubili víkendovou chalupou u moře a skvělým platem.
Místopředsedkyně Asociace řeckých obcí v Česku Zacharula Joanidu měla pouhý rok, když její rodiče utekli z války přes albánské hory. Do Atén ale jezdí i třikrát ročně, organizuje třeba tábory pro české Řeky. Pád tamní ekonomiky dříve či později očekávala, stačila zkušenost s úřady, které jsou prorostlé korupcí.
Každý čtvrtý Řek přitom pracuje právě ve státní správě. "Úředníci mají nohy na stole a posílají vás od čerta k ďáblu," vysvětluje. "Jednu žádost jsem na ministerstvu vnitra v Aténách vyřizovala deset let. Pokaždé ji někde ztratili. Kdybych nesehnala známého, nevyřídím ji dodnes."
Děti se v základní škole nic nenaučí. "Ve školách je strašný chaos a učitelé prakticky neučí. To až odpoledne při soukromém doučování za velké peníze." V nemocnicích se pacient nedočká jediného úkonu bez úplatku. "Známá, která dělala ve státní správě, šla do důchodu v pětatřiceti. To není normální," uvažuje česká Řekyně.