Ruští ženiši se shánějí po Němkách, Italkách i Češkách
Má žena neběhá po obchodech na jehlových podpatcích a nechodí do práce v minisukni. Je sice o tři roky starší než já, ale vypadá nanejvýš na dvacet - protože na sebe nepatlá tuny líčidel jako většina Rusek," pochlubil se v časopise Russkij Newsweek svou skromnou českou chotí sedmadvacetiletý fotograf Maxim. S manželkou se původně seznámil přes internet a nyní žije střídavě v Praze a v Moskvě, kde má slušný byt i dobře placenou práci.
Maximův případ je podle časopisu součástí širšího fenoménu: Rusů, kteří touží oženit se s cizinkami, přibývá.
"Dříve jsem prakticky neměla zájemce, kteří by hledali ženu v zahraničí. Ale loni se situace změnila a desítky mužů chtějí za ženu cizinku," uvedla ředitelka sňatkové kanceláře T?te ? t?te Irina Lebeďová. Obrat dává do souvislosti s krizí: mezi zájemci prý převažují Rusové starší 35 let, kteří už něčeho dosáhli, ale mají v úmyslu přesídlit do zahraničí. "Chtějí snížit rizika emigrace, a proto si ještě dříve přejí pořídit si manželku. Pak budou mít v cizině zajištěný týl, takže přesídlit bude snazší," říká.
Rusky objasňují touhu provdat se do ciziny obvykle tím, že Rusové příliš pijí, málo pracují (vydělávají) a příliš se nevěnují rodině, kde ale moc rádi poroučejí. Rusové jsou zase často rozčarováni zištností svých krajanek.
"Děvčata z jiných měst se mi věší na krk, jakmile zjistí, že jsem Moskvan s bytem. Moskvanky se zase dožadují drahých dárků a nočních klubů, ačkoli výplata není nafukovací," tvrdí osmadvacetiletý Alexej Prochorov. Na Evropankách ho fascinuje, že "dokážou za sebe v restauraci zaplatit, aniž by člověka považovali za skrblíka". Má políčeno na vyvolenou z Marseille.
Padesátník Igor z Petrohradu se rovnou rozjel s turistickou výpravou do Finska, kde se mu skutečně podařilo najít nastávající. "S druhou ženou jsem se nedávno rozvedl, děti odrostly a za léta manažerské práce jsem nastřádal nevelký kapitál. Nastal čas si také užít," svěřil se.
Podle psychologa Pavla Ponomarjova svou roli hraje i to, že Rusové na Západě mnohdy představují ztělesnění představ o opravdových chlapech zakalených Sibiří.
Samy Rusky však často zjišťují, že se jim místo chlapa dostalo zženštilého "mazánka" jako plodu rodinné i školní výchovy. Moskevský starosta Jurij Lužkov před časem navrhl do sboroven poslat vysloužilé důstojníky, aby školství dodali říznější duch. "Je špatné, že 89 procent učitelů jsou ženské," argumentoval starosta. Sklidil však jen posměch.
"Zda se ruští ženiši stanou na Západě stejně populární jako ruské nevěsty, je zatím těžké předpovídat," připustil Russkij Newsweek.
Na rozčarování totiž Rusové mohou narazit i v cizině. Seznamky si stěžují, že klienti bývají přehnaně nároční a často nechápou odlišnou mentalitu a větší nezávislost Evropanek. Specialisté jim doporučují místo hledání "kopií Rusek" v cizině porozhlédnout se doma. A to tím spíše, že na tisíc mužů v Rusku připadá 1160 žen.
I proto se liší motivy mužů a žen hledajících partnera v cizině. Podle socioložky Olgy Zdravomyslovové Rusové touží hlavně vyjet z Ruska, zatímco nevěsty k hledání partnerů přes sňatkové kanceláře či internet vede touha založit si rodinu v situaci, kdy se doma ženichů nedostává a jejich řady decimuje alkoholismus, kvůli kterému bývá život mužů v Rusku výrazně kratší než život žen.
Problém je prý zvláště vyhrocený v Moskvě, kde hledají bohatého a pohledného ženicha i tisíce děvčat z provincií. Ale tři pětiny moskevských svateb představují sňatky mezi přistěhovalci. I 14 procent Moskvanek se provdává za cizince. Nejčastěji však za Ukrajince, Armény, Ázerbájdžánce či Moldavany.
"Internacionálních" svateb v metropoli loni bylo 12.340, o 1500 více než o rok dříve. "Samozřejmě převažují ruské nevěsty, ale svateb našich ženichů s cizinkami také přibývá," tvrdí Jevgenija Smirnovová z moskevské radnice.
Pro ruské ženy a dívky sňatek s cizincem po dlouhá desetiletí představoval vytouženou vstupenku do lepšího světa. Ale loni na podzim jeden průzkum dospěl ke zjištění, že zájem o vdavky s cizincem během čtyř let klesl ze 46 na devět procent.
Obezřetnost vůči svazku s cizincem dotázané ženy vysvětlovaly rozdíly v mentalitě a kultuře, jazykovými a právními obtížemi, jakož i problémy s výchovou dětí v případě rozvodu. Svou roli zřejmě sehrály spory rozvádějících Rusek se zahraničním manželem o potomky, jimž se dostalo široké publicity. Experti si pokles vysvětlovali i větší emancipací.
Průzkum byl však omezen na uživatelky internetu převážně z bohaté Moskvy či Petrohradu. V regionech podle sňatkových agentur touha provdat se do ciziny nijak neopadá.
Zdroj : Pravda a české noviny. Foto ilustrační