V Indii mají sečíst a vyfotit národ
Ne každý Ind dokáže odpovědět na zdánlivě jednoduché otázky, jež se jim chystají klást statisíce úředníků s dotazníky, kteří se občany včera vydali do terénu sčítat.
Věk? "Nikdy neřeknou, že je jim 51 let. Vždycky je to buď padesát nebo 55. Nevědí přesně," popisuje potíže části indických vesničanů Ašiš Bose, profesor Univerzity v Dillí.
Z jakého materiálu je vyroben váš dům? Máte internet? Elektřinu? Záchod? Vlastní mobilní telefon? Bankovní účet?
Poprvé v historii se indická vláda pokouší o nemožné - zmapovat nejen počet, ale i styl života více než miliardy svých obyvatel starších patnácti let.
O sčítání, které včera začalo symbolicky v prezidentské kanceláři v Dillí, mluví indičtí organizátoři s pýchou a v superlativech. "Je to nejrozsáhlejší cvičení od doby, kdy vzniklo lidstvo," prohlásil dokonce ministr vnitra P. Čandramuli. "Dal jsem úředníkům instrukci, aby se dostali ke každému, ať jsou to ženy, staří lidé, postižení či nomádi."
Každý člověk se nejen zapíše, ale i vyfotí a poskytne otisky prstů. Indie hodlá na konci vydat všem svým občanům biometrické občanské průkazy.
Je to revoluční krok, který se v chaotické a přelidněné Indii mnohým zatím zdá jako utopie.
Sčítat demokracii uvyklé Indy je složitější úkol než například v tvrdě kontrolované a organizované sousední komunistické Číně.
Ne všem Indům se například zamlouvá myšlenka, že by se měli nechat fotografovat, nechat si brát otisky prstů a informovat úřady o svém náboženství.
"Nelíbí se mi celé tohle fotografování. Zítra nás rovnou mohou požádat, abychom si nechali nainstalovat čip, a oni věděli, kde zrovna jsme," uvádí na fóru stanice BBC obyvatel města Čandígar jménem Kajlaš. "Kde je svoboda?"
Indická vláda argumentuje, že informace o občanech se hodí nejen jí, ale například i zahraničním firmám, které podle nich mohou směřovat svůj marketing v Indii.
"Je to pro dobro národa," uzavřela prezidentka Pratibha Pátilová. Kdo se nepodrobí, čeká ho trest
Zdroj BBC