V polní nemocnici děláme i operace mozku, říkají lékaři
Dva lékaři pohotovostního zdravotnického týmu Člověka v tísni pracují v civilní polní nemocnici nedaleko letiště Port-au-Prince. „V naprosté většině případů operujeme zlomeniny. Prakticky všechny jsou otevřené, s rozsáhlým poškozením svalů a kůže a infekcemi,“ popisuje chirurg Filip Fröhlich. Denně operuje pět až osm pacientů. „Ze začátku jsme hodně dávali i zevní fixátory dlouhých kosti. Teď se nám rozbil rentgen a tak musíme počkat až přiletí nový,“ dodává. V polních podmínkách se ale doktoři museli pouštět i do složitějších případů. „Do nemocnice přijeli dva neurochirurgové.
S nimi jsme provedli asi pět operací mozku,“ říká anesteziolog Daniel Šponer. Nyní podle něj akutních případů začíná ubývat. „Noví pacienti už prakticky nepřicházejí. Převládají převazy v anestézii,“ dodává. Na rozdíl od amerických kolegů, kteří se střídají mnohem častěji, budou dva čeští lékaři v nemocnici pracovat celé tři týdny. „Jsme tady ze všech suverénně nejdéle a navíc každý den na sále. To naši kolegové oceňují,“ říká Šponer. Čeští lékaři však pouze neoperují. "Musíme si pacienty sami připravit. Přivézt na sál a často sál i sami uklidit. Ne vždy je totiž po ruce dost zdravotních sester,“ popisuje Fröhlich.
Za dobu, co v nemocnici pracují, mohli vyzkoušet místní stravu i armádní příděly. Lékaři tu totiž jedí totéž co pacienti. "Dokola rýže, fazole a občas smažené rybičky. Americká armáda nám dala i balíčky s jejich instantní potravou pro vojáky. Stačí to zalít studenou vodou a člověk má teplé jídlo. Zajímavá vymoženost," usmívá se Fröhlich. Civilní polní nemocnice, kde čeští lékaři Člověka v tísni pracují, je schopná pojmou až 400 pacientů a provádí desítky operací denně. Podle odhadů OSN bylo při zemětřesení zraněno a lékařskou péči potřebuje na 196 tisíc lidí.
Zdroj: Člověk v tísni Autor: Markéta Kutilová