Vědci objevili dinosaura, který měl zrzavé peří
Tento malý dinosaurus měl pírka, která mu od hlavy až k ocasu stála, takže to vypadalo, jako by měl "číro". Na ocasu měl mezi zrzavými péry bílé proužky.
Vědci začali barvu dinosaurů zkoumat u druhu Confuciornis, jehož peří se zachovalo v některých čínských nálezech velmi dobře. Pomocí silného elektronového mikroskopu se paleontologům podařilo nahlédnout dovnitř pírek.
Uviděli tam melanosomy, mikroskopické struktury, které u dnešních zvířat obsahují pigment melanin.
"Melanin dává barvu lidským vlasům i zvířecí srsti. Je to také běžný způsob, jakým získává barvu peří," vysvětlil reportérům BBC profesor Mike Benton z University of Bristol, který výzkum vedl.
Různé tvary melanosomů přitom znamenají různou výslednou barvu. "Osoba s rudými vlasy má více kulatých melanosomů a černovlasý nebo šedovlasý člověk má více melanosomů ve tvaru klobásy," dodal profesor Benton.
Vědci našli oba typy melanosomů v dinosaurovi druhu Confuciosornis, a tak se rozhodli prozkoumat Sinosauropteryxe, nejprimitivnějšího z opeřených dinosaurů. Toto stvoření bylo velké přibližně jako krocan a živilo se ještěrkami a podobnou malou kořistí. Ukázalo se, že měl peří zrzavé.
"Je to poprvé, co se někomu podařilo zjistit původní barvu peří u dinosaura," dodal Benton.
Tento objev také dále podporuje teorii, že moderní ptáci se vyvinuli z theropodů, skupiny malých masožravých dinosaurů, k nimž patřil i Sinosauropteryx.