Pravidla soutěže: Prostři pro tři
Tato soutěžní show chce během cca 60 minut zábavnou formou seznámit diváky se zajímavostmi i úskalími, která provázejí kuchařské umění na běžné domácí i profesionální úrovni.
ÚČINKUJÍCÍ
1. Dvě rodinná či přátelská soutěžní družstva (A, B) po 3 členech, dohromady 6 lidí.
2. Tříčlenná soutěžní porota (1x profesionální šéfkuchař, 2x VIP).
3. Moderátorka pořadu a asistent
MÍSTO SOUTĚŽE
Televizní studio s publikem, 2 soutěžními pulty (A,B) a kuchyňským stolem s běžnou výbavou pro 2 kuchaře (A,B).
SYSTÉM SOUTĚŽE
Soutěž má 5 kol + finále:
1. kolo: „Zručnost“ (za 1 bod)
2. kolo: „Chytrost“ (za 2 body)
3. kolo: „Česká kuchyně“ (za 3 body)
4. kolo: „Jídlo a Múzy“ (za 4 body)
5. kolo: „Světová kuchyně“(za 5 bodů)
+ Finále: „Praktická kuchařská dovednost“ (za body od poroty)
Každý tříčlenný tým (A, B) dostává do začátku 15 bodů, o které v průběhu soutěže přichází nebo které naopak získává na úkor druhého týmu. V každém z 5 kol se hraje o tolik bodů, kolikáté soutěžní kolo to je. (1.=1, 2.=2... 5.=5)
PŘÍPRAVA SOUTĚŽE
Kuchařské soutěži předchází výzva, aby se organizátorovi přihlásila ta rodinná či přátelská tříčlenná družstva, která si troufnou uvařit během 45 minut před zraky veřejnosti „báječný, originální a doma osvědčený pokrm pro 3 osoby. Podmínkou je zaslání receptu na jídlo s jednou ze zadaných ingrediencí.
Organizátor vybere soutěžící, které pozve na konkurz do televize Barrandov. Z tohoto konkurzu vyjdou soutěžní družstva i družstvo náhradní, které se v případě, že nebude využito, automaticky stává družstvem soutěžním v následujícím díle pořadu.
Organizátor soutěže připraví příslušné ingredience a nutnou kuchařskou výbavu.
PRŮBĚH SOUTĚŽE
Moderátorka s asistentem představí oba soutěžní týmy (A, B) a členy poroty.
Soutěžící si obléknou zástěry s označením A, B. (Na soutěžní ploše tedy bude kmitat 6 soutěžících - 3 Áčka a 3 Béčka).
Každý soutěžní tým sám ze svého středu vybere toho zástupce, který bude družstvo reprezentovat v 1. kole „Zručnost“ (časově limitováno cca 2 minutami). Asistent odstartuje soutěž. Když zazní závěrečný gong, porota posoudí výsledek, vyhlásí vítěze. Vítěz získá pro svůj tým 1 bod od týmu, který prohrál (viz příloha „Bodovací systém“).
Každý soutěžní tým deleguje svého zástupce do „kuchařského finále“ (kuchařská disciplína od této chvíle pojede simultánně až do konce pořadu). Delegovaný kuchař si nasadí kuchařskou čepici, aby se odlišil od ostatních a spolu s dalším vybraným kuchařem (soupeřem) jdou v doprovodu asistenta vařit každý 3 porce hlavního jídla (nebo předkrmu, nebo polévky, nebo desertu…) podle poslaného receptu.
Druhé kolo „Chytrost“ (pro zbývající členy týmu) se odehrává u soutěžních stolků. Porota zhodnotí toto soutěžní kolo a vítěz opět získá 2 body od poraženého. Časový limit vždy oznámí soutěžícím moderátorka podle náročnosti úkolu.
Třetí kolo „Česká kuchyně“. K pultům A, B se postaví dvoučlenné týmy a formou testu odpovídají na otázky (česká kuchyně, tradiční suroviny, krajové názvy specialit, kuchařské náčiní, nástroje...) Poražený přijde o 3 body, ty získává opět vítěz. Moderátorka opět oznámí časový limit pro toto kolo podle náročnosti a množství otázek.
I když budou teoretické otázky testu řazeny od zábavně jednoduchých ke složitějším, nelze vyloučit naprostou shodu odpovědí 3. kola. V takovém případě na pokyn moderátorky rozhodne o pořadí doplňkový úkol plněný 1 zástupcem z každého družstva. Úkol zní např. „Jmenujte vše, co je k jídlu a začíná písmenem T“. Soutěžící se střídají a ten, kdo první udělá chybu, prohrává (chyba znamená, že zopakuje to, co už bylo řečeno, nebo už neví co říct dál...)
Čtvrté kolo „Jídlo a Múzy“. V tomto kole se soutěží už o 4
body a soutěžící musí zodpovídat otázky, které se týkají
filmu, hudby, výtvarného umění, literatury, pantomimy...,
kde hraje roli jídlo nebo pití).
Páté kolo „Světová kuchyně“ - opět se soutěží testovou formou v časovém limitu, určeném moderátorkou podle náročnosti otázek (1 odpověď ze tří je vždy správná). V tomto kole jde o ztrátu (resp. zisk) 5 bodů, při naprosté shodě by opět rozhodl rychlotest (jako v případě 3. kola).
Následuje finále = degustace jídel.
Každý porotce má k dispozici 10 bodů, které může přidělit vítěznému kuchaři a jeho pokrmu. Může je však rozdělit. Tyto body se připočítají družstvům a je jasné, kdo zvítězil. Bodovací systém umožňuje, aby i to družstvo, které dosud prohrávalo, zvrátilo výsledek. I kdyby dokonce přišlo o všech 15 bodů, tak může vyrovnat náskok soupeře - pokud dostane maximální počet 10 bodů od všech 3 porotců, tj. celkem 30 bodů.
Při vyrovnaném výsledku 30:30 by následovala opět akce „rychlá smrt“ (jako ve 3. nebo v 5. kole).
BODOVACÍ SYSTÉM
- Každý tým má do začátku hry 15 bodů (tj. dohromady 30 bodů), které se „přelévají“ z týmu na tým, ale jejich celkový součet (30) zůstává stejný až do závěru hry.
- Po 1. kole přijde poražený tým o 1 bod na úkor vítěze. Vítěz tak má po prvním kole vždy 16 bodů, poražený vždy 14 body.
- Po 2. kole přijde poražený tým o 2 body na úkor vítěze, po 3. kole o 3 body atd. Vítěz tedy může mít teoreticky na konci všech pěti kol 30 bodů a poražený nulu.
- Porota disponuje dohromady 30 body (každý člen po 10 bodech) a může se svobodně rozhodnout, jak ohodnotí ochutnaná jídla.
Pokud by se porota jednomyslně shodla, že všechny své body dá za připravené a servírované jídlo outsiderovi s nulou, tak nakonec outsider srovná výsledek.
Pokud by vznikla bodová shoda, rozhodne spor doplňkový úkol „rychlá smrt“ – podobně jako v předchozích soutěžních kolech.
Vítěz získává cenu od sponzora pořadu.
Janis Sidovský místopředseda představenstva a ředitel marketingu a PR