Černá kronika
Řídila s dvěma dětmi. A s 2,6 promile
Policisté přistihli v Plumlově na Prostějovsku opilou třicetiletou ženu, které v autě vezla dvě malé děti. Naměřili jí 2,6 promile alkoholu.
Osobní vozidlo BMW s opilou ženou za volantem zastavili policisté začátkem týdne. Ve vozidle seděly na zadních sedačkách její dvě nezletilé děti. Na přístroji se po dvou opakovaných měřeních objevily hodnoty 2,55 a 2,61 promile. Požití alkoholu žena nezapírala a uvedla, že v nočních hodinách vypila litr vína.
Ke kontrole třicetiletá řidička předložila všechny doklady mimo řidičský průkaz. O ten přišla při kontrole, kterou prováděli policisté začátkem tohoto měsíce. Dechovou zkouškou jí tehdy bylo naměřeno 1,55 a 1,70 promile alkoholu v dechu.
-----------------------------------------------------
Pervitin prodával u "rychlého občerstvení"
45letý muž z Teplic nejméně od poloviny roku 2022 vyráběl v pronajatém bytě pervitin. Ten zčásti konzumoval sám, zbytek prodával drogově závislým osobám minimálně v 70ti případech jak v místě varny, tak třeba i na parkovišti u prodejny rychlého občerstvení. Kdo si od stánku nesl třeba párek v rohlíku a pití v krabičce s brčkem, mohl si k tomu přikoupit i "perník".
Dealer si ve vězení odseděl několik let za obdobnou trestnou činnost. Policejní komisař mu sdělil obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a zároveň byl podán podnět k návrhu na vzetí do vazby. Tomu soud vyhověl a dealer se tak za zdi věznice opět vrátil.
---------------------------------------------------
Podvodný obchodník s kakaovými boby
Kriminalisté přijali oznámení od ženy z Děčínska, kterou oslovil prostřednictvím sociální sítě podvodník, jenž se vydával za belgického obchodníka s kakaovými boby. Během několikaměsíční elektronické komunikace ženu dokázal pod různými smyšlenými legendami, například, že odjel do Afriky pro kakaové boby, kde došlo k jeho přepadení, přesvědčit, aby mu pomohla zařídit zaplacení výloh za léčení, zaplacení zálohy na kakaové boby, zaplacení cla nebo i zpáteční letenku. Od loňského listopadu do letošního dubna tak od ženy vylákal více než 700 tisíc korun. Peníze žena podvodníkovi podle jeho instrukcí postupně posílala prostřednictvím pobočky společnosti poskytující převody peněz do zahraničí.
Žena samozřejmě není první obětí podvodníků, kteří mají různé legendy a praktiky, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Vystupují pod různými identitami. Může jít o americké vojáky, právníky, lékaře, umělce, obchodníky či námořníky.
-----------------------------------------------------
Falešný finanční poradce lákal na akcie ČEZ
70letého muže z Českolipska zaujala reklama s pobídkou k investování do nákupu akcií firmy ČEZ, která se mu zobrazila na monitoru jeho počítače. Zpočátku byl jen zvědavý, jakou taková akcie může mít hodnotu, a proto na odkaz kliknul. Takhle banálně začal jeho příběh, na jehož konci byl chudší o 537 000 korun.
Aniž by se o akciích ČEZU po kliknutí na reklamu cokoliv bližšího dozvěděl, měl v odkazu vyplnit své telefonní číslo a email, což udělal. Potom se další dva týdny nic nedělo. Ovšem pak ho telefonicky kontaktoval neznámý muž, který mluvil česky s východním akcentem, a zeptal se ho, zda má zájem o nákup akcií ČEZU. Odpověděl mu záporně s tím, že byl jenom zvědavý, jak takové obchodování funguje. Podvodník ho do ničeho netlačil, ale nabídl mu, že když si to rozmyslí, může ho do obchodování s akciemi zasvětit.
Senior za týden podvodníka kontaktoval emailem. Ten se mu zpátky ozval telefonicky do 15 minut a přislíbil mu, že ho naučí zacházet s burzovním programem. Senior si pak podle jeho instrukcí stáhl do svého stolního počítače aplikaci AnyDesk a podvodníkovi sdělil svůj devítimístný identifikační kód. Tím neznámý muž získal dálkový přístup k jeho počítači a také naprostou kontrolu nad ním. Společně ještě založili uživatelský účet za účelem nákupu kryptoměn u jedné zahraniční směnárny, kam zmanipulovaný senior poslal postupně celkem 237 000 Kč. Navíc si nevšiml, že podvodník jeho jménem požádal o půjčku ve výši 300 000 korun a tuto získanou hotovost převedl rovněž na uživatelský účet určený k nákupu kryptoměn, ke kterému měl také přístup a všechny peníze z něj okamžitě vyvedl jinam. Jednalo se o již zmíněných 537 000 korun.