Mrazy zničily úrodu meruněk a broskví
Letošní úroda ovoce v sadech profesionálních pěstitelů by mohla být kvůli jarním mrazům nižší asi o desetinu. Zásadní poškození zaznamenali pěstitelé meruněk a broskví, u nichž bude úroda proti běžným letům sotva třetinová.
Meruněk se v posledních pěti letech sklízelo v průměru 1435 tun ročně, loni sklizeň činila 1704 tun. Při dvoutřetinovém výpadku se dá letos čekat sklizeň 400 až 500 tun. Roční sklizeň broskví je v posledních letech po radikální redukci sadů na úrovni 300 až 400 tun.
U jablek mají ovocnáři obavu z toho, že se mrazy podepíšou ne na kvantitě, ale na kvalitě ovoce. Jablka by tak mohla z větší části než jindy skončit moštárnách a jiných zpracovnách. Loni se jablek sklidilo přes 138 000 tun.
Ovocné sady letos nejvíce zasáhly dvě vlny mrazů. Jedna přišla na konci března a druhá na začátku dubna. Po teplé zimě začaly kvést meruňky na jižní Moravě již kolem 20. března. Stromy pak kvůli chladnému jaru kvetly netypicky velmi dlouho dva měsíce až do druhé poloviny května.
V nižší letošní úrodě se projeví i pokračující kácení sadů, k němuž ovocnáři přistupují kvůli ztrátovosti sektoru. Ovocnáři odhadovali, že přes zimu v Česku zmizí zhruba desetina sadů, což představuje asi jeden milion stromů. Konkrétní data k vykáceným sadům ovocnáři zatím nemají k dispozici. Loni bylo v ČR 12 225 hektarů sadů.
Česko je v produkci čerstvého ovoce soběstačné jen z 30 až 40 procent. Má to vliv i na ceny ovoce na pultech obchodů, které se řídí vývojem trhu a cen v Evropě. Například ceny jablek zásadně ovlivňují ceny jablek z Polska, které je jejich největším producentem v Evropě.