Slovenská vláda Roberta Fica Schválila návrh na zrušení elitní složky prokuratury
Nová slovenská vláda premiéra Roberta Fica dnes schválila návrh zrušit elitní složku prokuratury, která dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů a také například korupčních kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). O rozhodnutí vlády novináře informoval Fico. Kabinet také navrhl snížil tresty za vybrané trestné činy a v některých případech i za korupci. Předlohu bez širší odborné debaty připravilo ministerstvo spravedlnosti. Elitní složka prokuratury ÚSP na Slovensku funguje od roku 2004.
Několik nevládních organizací, opozice i část médií už předem označily tyto záměry vlády za zásahy do právního státu či za Ficovu snahu zajistit sobě a svému okolí beztrestnost. Výhrady ke zrušení ÚSP a ke způsobu přípravy změn ohledně justice vyslovila v úterý prezidentka Zuzana Čaputová.
Již čtyřnásobný ministerský předseda Fico ještě jako opoziční politik před vítězstvím své strany v zářijových předčasných volbách opakovaně kritizoval vyšetřování několika kauz z minulosti, kdy byla jeho strana u moci. Rozsáhlé zatýkání spustila slovenská policie v roce 2020 po porážce Směru-SD v tehdejších volbách a po odchodu Směru-SD do opozice. Několik desítek obžalovaných včetně různých činitelů či pracovníků policie a justice už bylo odsouzeno nebo čelí vyšetřování či obžalobě.
Pokud vládní návrh schválí parlament, prokurátoři ÚSP zůstanou zaměstnanci prokuratury. Šéf ÚSP Daniel Lipšic, kterého Fico opakovaně kritizoval, ale přijde o nynější řídicí funkci. ÚSP je prakticky autonomní složkou slovenské prokuratury, vůči které má generální prokurátor jen omezené pravomoci. Ty ale vedení prokuratury dříve využilo ke zrušení obvinění v několika sledovaných kauzách; například loni zastavilo stíhaní Fica, někdejšího ministra vnitra a nynějšího ministra obrany Roberta Kaliňáka a dalších dvou osob v souvislosti s podezřením ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Směru-SD v době, kdy byli Fico a Kaliňák u moci. Ještě před zrušením Ficova obvinění právě ÚSP neúspěšně žádal slovenskou sněmovnu, aby Fica v této kauze vydala k případnému vazebnímu stíhání.
"Děláme věci, které jsme ohlašovali před parlamentními volbami. Tento úřad nelze napravit, přispíval k porušování lidských práv. Zlo v podobě Lipšice musí skončit," řekl Fico po jednání vlády k návrhu na zrušení ÚSP.
Ministr spravedlnosti Boris Susko tvrdil, že změny nejsou zásahem do právního státu. Podle něj není důvod, aby se v této oblasti angažovala Evropská komise, protože jde o vnitrostátní legislativu. Přípravu změn zákonů v oblasti justice ale Bratislava konzultovala s EU.
"Jediný motiv je msta a zajištění beztrestnosti lidem blízkým Směru. Instituce má pozitivní hodnocení. Žádný nezávislý soud nekonstatoval, že úřad speciální prokuratury se podílel na honu na opozici či na selektivní spravedlnosti," řekl v reakci na rozhodnutí vlády šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Dodal, že v záležitosti chce hnutí podávat ústavní stížnosti a obrátit se na evropské instituce.
Snížit by se měly trestní sazby za některé korupční trestní činy, dále drogovou či hospodářskou kriminalitu. Viníci by tak nově mohli v některých případech vyváznout s podmínkou. Podle Suska jsou trestní sazby na Slovensku příliš vysoké.
Prokurátoři ÚSP nyní podávají obžaloby v případech, ve kterých pak rozhoduje Specializovaný trestní soud. Jde nejen o korupční kauzy, ale také například o úkladné vraždy, teroristické a extremistické trestné činy či hospodářskou kriminalitu s velkou způsobenou škodou. Prokurátoři ÚSP dohlíželi také na vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která v roce 2018 vyústila na Slovensku v politickou krizi a v rezignaci Fica na funkci premiéra. Nově by měli prokuraturu zastupovat u Specializovaného trestního soudu prokurátoři krajských prokuratur.
Vláda chce také změnou zákona zrušit stávající ochranu elitních policistů, kteří citlivé kauzy vyšetřovali a které nový ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu. Ve čtyřech ze sedmi těchto případů ale platnost ministrova rozhodnutí pozastavili soudci. Policisté totiž dříve získali status oznamovatele protispolečenské činnosti, který je chrání před personálními rozhodnutími zaměstnavatele bez souhlasu příslušného nezávislého úřadu. Nynější Ficova vláda přistoupila k personálním čistkám také v různých jiných institucích a úřadech.