Během pandemie koronaviru přibylo sexuálního násilí a problematického sexuálního chování v on-line prostředí, projekt týmu vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) nabízí pomoc v projektu Parafilik. Od úterka nabízí možnost telefonické a online krizové intervence i kontaktní terapeutické služby. V úterý to řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.
Projekt nabízí včasnou odbornou bezplatnou a anonymní pomoc lidem, kterým neobvyklé nastavení sexuality působí duševní potíže. Odborníci by jim měli pomoci se zvládáním sexuálních tužeb v mezích zákona. Pomoci mohou využít i jejich blízcí.
"V českém prostředí se krizový stav odráží například ve značném nárůstu využívání krizových linek, a to až o 350 procent v závislosti na druhu linky. Vztahová tématika tvořila 20 až 30 procent řešených hovorů," uvedla Kateřina Klapilová z NUDZ. Přibylo podle ní problémů ohledně obtěžování, sextingu, týrání a násilí ve vztazích.
Podle odborné celosvětové analýzy až pětina dívek a osm procent chlapců mladších 18 let zažilo nějakou formu sexuálního zneužívání. "Ve společnosti často panuje představa, že se sexuálního násilí dopouštějí výhradně jedinci s nějakou parafilní preferencí, jako je například pedofilie nebo patologická sexuální agrese. Tak tomu ale není. Současná data ukazují, že významná část sexuálních deliktů není spáchána lidmi s parafilní preferencí," dodal metodik projektu Martin Hollý.
V kontaktním centru, které bylo zprovozněno v úterý, působí tým vyškolených terapeutů - psychologů a sexuologů. "V terapii bude možné sdílet své myšlenky a obavy a naučit se zvládat své vlastní sexuální touhy a chování, získat nové informace ohledně parafilií a hledat cesty, jak žít spokojený život i s neobvyklými sexuálními preferencemi, aniž by se člověk dopouštěl protiprávního jednání," doplnil Hollý.
Informace o službě i telefonických a on-line intervencích najdou zájemci na www.parafilik.cz.