Íránská šachová rozhodčí Šohreh Bajátová má obavy z návratu do Íránu, protože tamní sdělovací prostředky zveřejňují fotografii, na níž jsou jí vidět vlasy. Bajátová byla hlavní sudí na mezinárodním ženském šachovém turnaji v Šanghaji.
Stanici BBC řekla, že íránská média o ní šíří, že v cizině porušila muslimská pravidla a nezahalila si hlavu. Dokládat to má fotografie, na níž je dvaatřicetiletá Íránka čelem k objektivu a zdá se, že nemá zakryté vlasy. Na jiné fotografii, kde se sklání k šachovnici, je však patrné, že má na zadní straně hlavy šátek, jehož konce má přehozeny přes ramena.
Bajátová řekla, že si hlavu na mezinárodních turnajích pokrývá, i když sama s tímto nařízením nesouhlasí. "Odporuje to mému přesvědčení. Lidé by měli mít právo vybrat si, jak se chtějí oblékat, ne k tomu být nuceni. Přistupuji na to, protože žiji v Íránu a nemám na výběr," řekla Íránka.
Shohreh Bayat, international chess arbiter & former Sec-Gen of Iranian Chess Federation says she won’t be returning to Iran after defying #forcedhijab rules at Shanghai Women's World Championship 2020. Latest in series of athletes to leave Iran over repression of basic freedoms. pic.twitter.com/HsdvDyuzoW
- Tavaana توانا (@Tavaana) 10. ledna 2020
Íránský šachový svaz jí dal pokyn, aby se k věci písemně vyjádřila. Ona se domnívá, že se od ní čeká omluva, což ale odmítla. "V Íránu je kvůli pokrývce hlavy mnoho lidí ve vězení, je to velmi vážná věc. Možná ze mne chtějí udělat varovný příklad," řekla žena. Reakce, které si přečetla na internetu, v ní prý vyvolaly paniku. Bajátová požádala íránský šachový svaz, aby jí dopisem zaručil bezpečný návrat do vlasti, ale to svaz odmítl.
Mezinárodní šachová federace věc nekomentovala, protože z jejího pohledu Íránka žádné pravidlo neporušila.
Bajátová poukázala i na to, že rozruch kolem jejího oděvu zastiňuje její profesní úspěch - je jednou z mála vysoce kvalifikovaných ženských šachových rozhodčích a jedinou z Asie.
Její aféra následuje krátce po emigraci jediné íránské olympioničky Kímíe Alízadeové, která přesídlila do Nizozemska. Tato jednadvacetiletá taekwondistka se označila za další z utiskovaných Íránek a kromě jiného kritizovala právě také závazná pravidla pro to, jak se Íránky mají oblékat.