Představení, ve kterém hlavní roli ztvární humanoidní robot, přiveze do Prahy německé divadelní uskupení Rimini Protokoll. Inscenaci Tísnivé údolí uvede 6. a 7. března v Divadle Archa.
Název má představení podle situace, kterou v některých lidech může podobnost člověka s robotem vyvolávat. Tuto tísnivou podobnost nazývají japonští výzkumníci v oblasti robotizace Uncanny Valley, tedy tísnivé údolí, sdělila mluvčí Divadla Archa Pavlína Svatoňová.
Představení se koná jako rozšířený program Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Bude se zabývat otázkami, co pro jedince znamená, když ho nahradí robot, zda může člověk skrze elektronického dvojníka poznat sám sebe, jestli si konkuruje kopie s originálem nebo si vzájemně pomáhají anebo zda poznává originál díky dvojníkovi lépe sám sebe.
Roboty lidé znají jako pracovní stroje, jako efektivní a precizní vykonavatele lidských pokynů. V německém průmyslu se lidem nepodobají, aby se vyloučily emocionální vazby. Naproti tomu v Asii se už delší dobu vyvíjejí humanoidní roboty například pro péči o staré osoby nebo jako sexuální partneři. Lidská podoba má usnadnit přijetí stroje v takové funkci - inscenace ale zkouší, zda tomu tak opravdu je.
Vznikla ve spolupráci se spisovatelem a dramatikem Thomasem Mellem, který souhlasil s výrobou vlastního animatronického dvojníka. Tento humanoid vystupuje na scéně místo autora a spolehlivě vykoná to, k čemu byl naprogramován. Divadelní experiment Stefana Kaegiho bez herců vylučuje jakoukoli ztrátu kontroly. Jemná mechanika, maska a počítačové programy dělají ze stroje herce, jehož mimika, gesta, snaha o přirozený pohyb a mluva mohou působit autenticky, vysvětlila mluvčí Archy.