Pod názvem Slavné české bitvy začala ve čtvrtek v Malé galerii Villy Pellé v Praze Bubenči výstava komiksů od autora, který se skrývá za přezdívkou Jaz. Koná se u příležitosti 400 let od bitvy na Bílé hoře a autor známé série Opráski sčeskí historje v něm zpracovává svým svérázným způsobem mnohá témata spjatá se zásadními událostmi té doby.
Autor původně internetového komiksu, který se dočkal knižních vydání i literárních cen, se sám stylizuje do hlavní postavy - Zikmunda. Pomocí jednoduchých ilustrací a svérázného pravopisu komentuje českou historii. K výročí lipanské bitvy připravil sérii nazvanou Našě slavní bojě. Autor se svým dílem sklidil kritiku některých lingvistů, kteří mu vyčítají komolení češtiny, jeho příběhy a postavy ale mají podle jiných kritiků reálný historický základ a autor události podává vtipně, hravě a historicky správně.
Na výstavě třeba Jaz přibližuje dobu pomocí otázek, zda fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek, jak dopadla play-off pro české stavy nebo proč přišel 27 českým pánům marketingový dotazník od Mydlářů stran velikosti jejich límečků. Nejznámější kat českých dějin Jan Mydlář popravil 21. června 1621 na Staroměstském náměstí vůdce stavovského povstání.
K velkoformátovým obrázkům vznikly i hravé instalace umožňující malým i velkým návštěvníkům aktivně vstoupit do některých momentů české historie.
Jazovy Opráski sčeskí historije jsou komiks oplývající hrou s češtinou, která na první dojem působí jako brutální soustava překlepů a hrubých chyb. Hravé dílo je postaveno na kvalitním odborném fundamentu, který vychází často z velmi vzácných originálů historického ústavu, kde Jaz působí. Opráski sčeskí historije se objevily poprvé v roce 2012 a staly se záhy fenoménem s početnou fanouškovskou základnou a několika knižními vydáními. Jazovy práce doplňují i expozice Národního muzea.