Britský sprejer Banksy připomenul Vánoce a také situaci Palestinců svým novým dílem v Betlémě.
V pátek tam odhalili v jeho nepřítomnosti dílo s názvem Betlémská jizva. Scéna svaté rodiny s jesličkami je instalována u repliky betonové zdi dělící Betlém od Izraele provrtané střelou. Betlém, který leží na palestinském západním břehu Jordánu, je podle křesťanů rodištěm Ježíše Krista a nyní v něm vrcholí přípravy na vánoční oslavy.
Scéna Narození Páně byla instalována u vchodu do hotelu, jenž stojí přímo u betonových panelů zdi, kterou zdobí Banksyho tvorba podobně jako interiér hotelu. The Walled Off Hotel Banksy vyzdobil v roce 2017. Okna pokojů směřují právě na zeď.
Symbol hanby
Nová kreace spočívá ze stolku, na němž postavičku ležícího malého dítěte obklopují Josef a Marie a vedle nich po každé straně leží kráva a osel. Stolek je těsně u betonové zdi a nápisy za scénou vyzývají k míru a lásce. Prostřední panel nahoře nad výjevem je prostřelen a jizvy v betonu kolem něj připomínají vánoční hvězdu.
Shot of faith
- Daniel Rivallo (@daniel_rivallo) December 21, 2019
Disparo de fe#microartefactos
© Banksy pic.twitter.com/VNepfEaUmf
Ředitel hotelu Visám Salsa řekl, že Betlémská jizva je symbol "hanby, jež se týká těch, kdo podporují nelegální (izraelskou) okupaci". Izrael Západní břeh obsadil ve válce v roce 1967. V roce 2002 začal kolem tohoto území stavět zeď z betonových bloků vysokých několik metrů a zdůvodnil to bezpečnostní situací. Mezinárodní soudní dvůr konstrukci označil za nelegální.
Banksy se už delší dobu inspiruje situací na palestinských územích a jesličky u zdi jsou jeho novým příspěvkem. "Je to úžasný a odlišný způsob, jak mluvit o Betlému a přinutit lidi přemýšlet o tom, jak tady žijeme," řekl Salsa.
Banksyho graffiti se začaly v Británii objevovat v roce 2003, do Betléma se umělec vydal v roce 2007 a zanechal za sebou několik maleb na bezpečnostní zdi.