Divadlo Na Fidlovačce zahájí novou sezonu 14. listopadu adaptací kontroverzní knihy Davida Ebershoffa Dánská dívka. Pražská inscenace je její první divadelní adaptací.
V hře zabývající se tematikou homosexuality, bisexuality či transgenderu (LGBT) se v hlavních rolích objeví Daniel Krejčík (Einar/Lili), Petra Horváthová (Greta), Jiří Korn (Bolk) a Aneta Krejčíková (Anna). Novinářům to řekla autorka adaptace dramaturgyně Kateřina Jonášová.
"Není to senzacechtivý příběh, ale hra o člověku, který nemá jednoduchý osud. Nechceme zraňovat. Takto jsme k tomu přistupovali," uvedla dramaturgyně.
Kniha vznikla na základě skutečného příběhu dánské portrétistky Gerdy Wegenerové (v divadelní adaptaci Greta) a jejího manžela, úspěšného malíře Einara. Ten přijal jméno Lili Elbe a podstoupil mezi roky 1910 a 1930 čtyři riskantní operace přeměňující jeho tělo z mužského na ženské. Einarův příběh se odehrává v době, kdy lidé jako on často končili v ústavech pro choromyslné a ve většinové společnosti stále převládal názor, že jde o psychopaty, které je nutné razantně léčit. Film ukazuje i silnou lásku jeho ženy, která byla ochotna vyhovět nevšednímu přání svého muže.
"Dnes víme, že pro mnoho translidí není kompletní operace nutná, aby se cítili skutečnou ženou nebo mužem. V tomto aspektu se svět proměnil. Ale esence jejího životního příběhu je platná neustále, jejími ingrediencemi jsou touha být sám sebou, úzkost i odvaha, společenské nepochopení i vzdor vůči němu, hluboké deprese i euforie okamžiků štěstí," podotkl k tématu hry režisér Jakub Čermák.
Podle románu Dánská dívka vznikl v roce 2015 stejnojmenný film. Švédská herečka Alicia Vikanderová za něj dostala o rok později Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Výraznější prostor oproti filmu dostane v inscenaci lékař Bolk v podání Jiřího Korna a její děj je více propojený se současností. "Film mi přišel příliš idylický, chtěli jsme se zaměřit i na negativní aspekty takového rozhodnutí," uvedl režisér.
Koprodukčním partnerem inscenace je divadelní spolek SpoluHra. Tvůrci sehnali 150 tisíc korun s pomocí crowdfundingovém serveru Hithit. Vybrané peníze využili zejména na technickou realizaci představení, režii, výrobu kulis, scény a kostýmů.