"Docela velké divadlo" v Litvínově na Mostecku nazkoušelo inscenaci Sarkofág Černobyl.
Režie hry inspirované textem Vladimíra Gubareva a Světlany Alexijevičové se ujal umělecký šéf divadla Jurij Galin. Premiéra bude 11. října.
Impulsem k vzniku inscenace byla touha mladých členů souboru se vyjádřit k tématu, které v poslední době oživil seriál televize HBO. "Chceme tak říci k této havárii, ale i k těm dalším, které se v Rusku odehrály v poslední době, své slovo. Vyjádřit se k tématu, jež je v České republice, která řeší, kdo bude stavět nový jaderný blok, aktuální," řekl Galin. Umělecký šéf divadla žil v době černobylské havárie na území tehdejšího Sovětského svazu v Nižním Novgorodu.
Autoři vzali 30 let starou Gubarevovu hru, kterou nově přeložil Milan Dvořák. "Hodně jsme s hrou pracovali a vytvořili svůj originál," uvedl režisér. Děj se odehrává na klinice, kam se vozí ozáření lidé z Černobylu. Na scéně se objevuje řada skutečných postav. Na kliniku následně přichází prokurátor, který otvírá svůj pohled na průběh události.
Příběh o nebezpečí lži, zatajování a nezodpovědnosti
Hru podle Galina pochopí i člověk, který o havárii z roku 1986 nic neví. "Chceme, aby přišli do divadla mladí lidé, aby se dozvěděli něco z historie a popřemýšleli o budoucnosti. Je pro nás důležité, aby se současný občan zastavil a uvědomil si souvislosti," uvedl Galin, který se podobně jako další dozvěděl o katastrofě s velkým zpožděním. "Je to příběh o nebezpečí lži, zatajování a nezodpovědnosti vedoucí k tragédii, na kterou byly pravda, láska a schopnosti obyčejných lidí příliš krátké," shrnul režisér.
Černobylská havárie kontaminovala více než 200 tisíc kilometrů čtverečních evropského území. Radioaktivní spad nejvíce zasáhl Bělorusko, vítr ho donesl ale i do tehdejšího Československa. Evakuováno muselo být asi 330 tisíc lidí, oblast kolem elektrárny je veřejnosti nepřístupná dodnes.