Dokumentarista a producent Filip Remunda hledá lidi, kterým změnil život nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott. Celovečerní dokument Božský hlas připravuje spolu s Michalem Gáborem od roku 2015.
Štáb už natočil Gottovy fanoušky či přímo ty, do jejichž života populární umělec nevědomě zásadně zasáhl, na Kubě, v Německu, Rusku nebo v Japonsku. Nyní hledá další protagonisty z Česka a Slovenska, kterým Gottovy hlas a písně změnily nebo výrazně ovlivnily život. Ukázky z filmu v úterý promítl v pražském kině Světozor.
Filmaři se snaží najít odpověď na otázku, proč se hlas rodáka z Plzně, elektrikáře, milovníka života a žen stal soundtrackem života tisíců lidí. Dokument si bere za cíl představit život hlasu Karla Gotta napříč časem, různými kulturami a hranicemi. "Příběh o lásce, snech, válce a míru bude vyprávěn lidmi, kterým hlas Karla Gotta ovlivnil život," uvedl Remunda.
"Neuvěřitelných příběhů jsme po celém světě slyšeli desítky, ale stále nám chybí ty české a slovenské. Proto jsme se v úterý rozhodli odtajnit ukázku z filmu a vyzvat veřejnost, aby nám lidé zaslali příběhy o tom, jak jim ten všudypřítomný hlas ovlivnil život v dobrém i zlém," říká režisér a na dokreslení jím vnímané rozporuplnosti fenoménu Karla Gotta dokládá vyjádření japonského zpěváka Noriataria Deiho, který říká, že by chtěl zpívat jako Karel Gott, ale žít jako Marta Kubišová.
Kultuře a politice navzdory
Gottův hlas je podle Remundy pozoruhodný úkaz. Diváci by v plánovaném dokumentu mohli vidět, jak ho jeden německý zubař pouští při vrtání zubů a má teorii, že Gottův hlas tlumí bolest. "Jednou mě pozvali na ambasádu České republiky v Moskvě a tam mi řekli, že lidé, kteří za Gottem jezdí na letiště a na velvyslanectví, jsou zajímaví a zprostředkovali mi setkání s několika z nich. Zjistil jsem, že jedna paní našla díky Gottovi manžela, další přežila tragédii, když si pouštěla jeho zpěv, a začal jsem se pídit po lidech, do jejichž života Gott vstoupil," řekl v úterý Remunda.
A říká, že našel některé lidi v Rusku, ale i v Japonsku, kde profesor tokijské univerzity má v plánu poslat LP desku do Pchjongjangu jako gesto smíření a navrhnout severokorejským vůdcům, aby zastavili vystřelování balistických raket přes území Japonska. "Kladu si otázku, jak je možné, že přes tolik let, tolik odlišných kultur a rozdílných politických zřízení existují lidé, jejichž život ten hlas ovlivňuje," řekl.
Remunda vystudoval pražskou FAMU, katedru dokumentární tvorby. Je spoluzakladatelem Institutu dokumentárního filmu, který pomáhá prosazení českého filmu v zahraničí. Do širšího povědomí veřejnosti se zapsal spolu s Vítem Klusákem mystifikací o fiktivním hypermarketu Český sen. Je držitelem Ceny Pavla Kouteckého, udělovanou za osobitý dokumentaristický počin, za film Pulec, králík a Duch svatý.