Předzvěstí znovuotevření opravené Státní opery Praha bude od 31. prosince audiovizuální show na přední fasádě historické budovy.
Videomapping poblíž rušné magistrály, kvůli které se projíždějící vozidla stanou jeho součástí, zde bude do 5. ledna nadcházejícího roku. Za organizátory o tom informoval Radek Konečný. Státní opera se po rekonstrukci slavnostně otevře 5. ledna, přesně 132 let od svého prvního otevření.
Tvůrcem videomappingu je umělecká skupina 3dsense. Přenos videomappingu bude možné 5. ledna sledovat i na velkoplošné obrazovce vedle Národního muzea a bude také streamována na webu Státní opery.
Árie za doprovodu piana
"To, co uvidíme a uslyšíme, bude generováno námi samotnými, našimi vozidly. Automobily projíždějící magistrálou před budovou Státní opery svým pohybem generují na fasádu budovy unikátní videoprojekce, světelnou show a hudební dílo v reálném čase. Pozice, velikost a rychlost jednotlivých automobilů bude rozpoznávána z kamery umístěné na budově Státní opery. Data budou on-line zpracována a použita ke generování hudební skladby a vizuálním efektům," uvedl Jan Hrdlička z 3dsense.
Slavnostní otevření Státní opery předznamenal 13. prosince takzvaný flashmob na Hlavním nádraží. V něm se sólisté Opery Národního divadla a Státní opery sešli v ranních hodinách v nádražním vestibulu a překvapeným cestujícím zazpívali v převleku za běžné turisty, uklízečku či opraváře několik známých árií za doprovodu piana.
Videonahrávka se v posledních dnech šířila sociálními sítěmi. Anglickým výrazem flashmob se označuje zábavná akce, při níž se náhle objeví v předem určený čas na předem určeném místě několik lidí spojených společnou myšlenkou, stejným oblečením nebo chováním.
Opera v proměnách času
Generální rekonstrukce budovy Státní opery v Praze stála 1,3 miliardy korun včetně DPH a trvala necelé tři roky. Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů a rekonstrukce vzduchotechniky.
Po kolaudaci, která začala 5. prosince, Národní divadlo tento týden oficiálně převzalo stavbu od stavební firmy Hochtief CZ. Zahajovací operní koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888-2018) v režii Alice Nellis 5. ledna provede diváky po historii čtyř zdejších operních souborů.
Naposledy se budova kompletně opravovala na přelomu 60. a 70. let minulého století. Při nynější generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opraveny byly baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, která nyní obsahují individuální titulkovací zařízení, a nová opona, která nahradila oponu akademického malíře Antonína Střížka z roku 2002.
Po slavnostním otevření se v lednu do Státní opery vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio či opera Madama Butterfly. Historická budova byla postavená na konci 19. století jako Nové německé divadlo.