Dvacáté výročí od své první výstavy oslaví v tomto týdnu Galerie NoD. Uskuteční se proto několik vernisáží, kterým bude vévodit Sen o výstavě, společný projekt osmi dosavadních kurátorů Galerie NoD.
Sen o výstavě spojuje známá jména české umělecké scény, nebudou chybět finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého nebo rektor Akademie výtvarných umění Tomáš Vaněk.
Nad křižovatkou ulic Dlouhá a Rybná se také u příležitosti výročí objevil další objekt ve vzduchu. Jmenuje se Kůrovčí hnízdo: Requiem za strom. Jeho autor Julius Reichel se v dřevěné, prostorově rozvinuté kresbě zabývá stavem lesů a odpovědností občanů i politiků za ně.
První výstava v experimentální prostoru NoD se konala 26. října 1999, připravila ji skupina umělců působících okolo hudebního klubu ROXY, u nějž se prostor NoD a později i Galerie NoD nachází. První výstavou byl kurátorský projekt již tehdy aktivního umělce Krištofa Kintery s názvem Vidiny. Kintera byl v začátcích Galerie NoD jejím uměleckým šéfem.
Hledání místa a síly hlasu umění
Hlavním současným výstavním projektem je Sen o výstavě, který sdružuje všechny kurátory, kteří vedli Galerii NoD za 20 let její existence. Výstavní a galerijní program postupně připravovali kurátoři a umělci Krištof Kintera, René Rohan, Tamara Moyzesová, Zuzana Blochová, Jiří Ptáček, Milan Mikuláštík, Jiří Machalický a současný kurátor Pavel Kubesa.
Společně s přizvanými hosty vytvořili mozaiku futurologických poselství, komentářů k dnešní společnosti, genderové politice, environmentální krizi či imaginativních obrazů nerealizovaných snů o výstavách. Tématem projektu není historie instituce, ale hledání místa a síly hlasu umění ve vizích budoucnosti, uvádějí pořadatelé.
"Jaké vlastnosti umělce pokládám za důležité? Není to schopnost prosadit se nebo prorazit na trhu. Podstatné je soustředěně a trpělivě pracovat, dosáhnout vlastního názoru a neustále ho rozvíjet, vycházet z odkazu minulých generací, ale zůstat svůj, nepodléhat módním proudům, citlivě vnímat proměny ve společnosti, respektovat třeba i odlišné pohledy na svět," uvedl jeden z kurátorů Snu o výstavě Jiří Machalický.
Na výstavě je škála médií od klasické malby přes poetické konceptuální počiny, romskou hymnu či environmentální kampaň až k obří vlající vlajce Krištofa Kintery. "Umění nemá zdobit, umění má zlobit," říká Kintera.