Díla slavného secesního malíře Alfonse Muchy spolu s obrazy současného umělce vzešlého ze street artu Pasty Onera vystaví od 23. června Muzeum Kampa. Na výstavě vedle více než dvou desítek plakátů Alfonse Muchy uvidí návštěvníci i jeho velkoformátové dílo, které vzniklo v roce 1900 pro světovou výstavu v Paříži. Jde o část výzdoby pro pavilon Bosny a Hercegoviny. Plátno o rozměrech sedm krát 3,5 metru rozvíjí mytologické téma střetu antické a slovanské kultury. Podle odborníků předznamenává Muchovu práci na Slovanské epopeji.
V pátek ho pracovníci firmy specializované na přepravu uměleckých děl přivezli do muzea, plátno je ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Z velké cívky, na nichž se podobně rozměrná díla přepravují, ho odvinuli a pověsili na zeď. Plátno vypadá téměř jako divadelní opona, má však v dolní části dva otvory, protože bylo koncipováno do pařížského pavilonu s oknem a dveřmi.
Výstava se jmenuje Elusive Fusion, což v překladu znamená Nepolapitelné spojení. Oba tvůrce od sebe časově dělí celé století, oba dva ale fascinoval svět luxusních značek, krásy, elegance a přepychu. Zatímco Alfons Mucha se na konci 19. století v centru společenského i kulturního života podílel na formování tohoto světa, Pasta Oner z něho o 120 let později již čerpá a pohrává si s odkazy na nejrůznější obrazová schémata s ikonickými produkty.
Oba autory spojuje i fascinace dámskou tváří, její schopností vyjádřit nadšení, obdiv, pohrdání, úsměšek i touhu. V jejich díle se projevují nadčasová témata jako krása a touha po dokonalosti.
Na výstavě Elusive Fusion bude možné vidět přes 25 nejznámějších plakátů Alfonse Muchy a více než desítku děl výtvarníka Pasty Onera. Východiskem výstavy se stal způsob přístupů obou umělců k vnitřně členěné vizuální výpovědi, která u každého z nich vychází sice z každodenních potřeb reklamy, ale proměňuje ji v jedinečný, nadčasový zážitek, uvádí kurátor výstavy Karel Srp. Jejich práce jsou propojeny v dílčích kapitolách s názvy jako Smysly, Do práce či Gesta.