Svaz českých knihkupců a nakladatelů znovu žádá vládu o zavedení nulové sazby na knihy. Odvolává se na novou evropskou směrnici z letošního dubna, podle níž lze stanovit pro knihy a několik dalších komodit právě i nulové DPH.
Za svaz o tom informovala jeho ředitelka Marcela Turečková. Svaz proto napsal minulý týden dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS). Na knihy se aktuálně uplatňuje DPH ve výši deset procent oproti základní sazbě 21 procent a snížené 15 procent.
Dopis dostali i ministři školství a kultury a předsedové koaličních stran. Podle svazu zavedením směrnice EU padl letitý argument českých vlád, na kterou Svaz českých knihkupců a nakladatelů při jednáních narážel. Předchozí kabinety uváděly, že Česká republika si tuto výjimku nevyjednala v přístupových jednáních, a země tedy nemůže mít čtyři sazby DPH a nemůže mít nulovou sazbu.
Zavedení nulové sazby DPH podle předsedy svazu Martina Vopěnky není pro státní rozpočet nic fatálního. "Výpadek příjmů lze odhadnout na 600 milionů korun. Tuto částku by měla do státního rozpočtu přinést právě projednávaná novela autorského zákona, a to redukcí šedé ekonomiky masivního bezplatného stahování na vysoce profitujících úložištích," uvedl Vopěnka.
"Vláda se zavázala nahlížet na knihy jako na nezbytné zboží. Je to však pouze abstraktní nezbytnost, protože reálně, v době zdražování základních potřeb, je zejména pro řadu rodin s dětmi kupování knih sociálně neúnosné. Přitom jedině vzdělaní a sečtělí mladí lidé se v budoucnu nestanou voliči populistických a extremistických stran a hnutí," říká Vopěnka.
Nakladatelé podle něj v současnosti nemohou zdražování vstupů v plné míře promítnout do cen. "Místo toho budou nuceni vyřazovat náročnější tituly z edičních plánů. Mezi ty bohužel patří i barevné knihy pro děti. Důsledkem bude snížení celkové pestrosti knižního trhu, ale také pokračující úbytek kvalitních knihkupectví," míní Vopěnka, který je sám také spisovatel a autor knih pro mládež.
Svaz českých knihkupců a nakladatelů, který sdružuje více než 150 velkých i malých knihkupců a nakladatelství, usiluje o nulovou DPH na knihy dlouhodobě. Naposledy se o snížení daně na knihy snažil v době pandemie koronaviru, vláda ale návrh tehdejšího ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zamítla.
Podle zatím poslední výroční zprávy svazu zveřejněné loni v prosinci činil podle odhadu celkový objem českého knižního trhu za rok 2020, tedy za první rok poznamenaný pandemií, přibližně osm miliard korun včetně DPH. To představuje oproti předchozímu roku pokles zhruba o 300 milionů korun, tedy přibližně o čtyři procenta. Od roku 2015 objem knižního trhu rostl.