Na jaře musely knihovny v nouzovém stavu zavřít, nyní zatím zůstávají v provozu a přizpůsobují se poptávce a okolnostem koronavirové pandemie. Některé jihomoravské knihovny zkrátily provozní dobu, jiné ji naopak prodloužily, aby víc vyhovovala školákům, kteří teď nemají dopoledne výuku. Plánované akce jsou buď zrušené, anebo převedené do on-line prostoru, řekli zástupci oslovených knihoven.
"Aktuálně se zájem o půjčení knih zvyšuje. Půjčují si víc hlavně studenti, kteří teď mají distanční výuku," řekl mluvčí Moravské zemské knihovny Radoslav Pospíchal. Doplnil, že se v knihovně dodržují vládou nařízená opatření. Otevírací doba je zkrácená, dovnitř smějí pouze registrovaní čtenáři, pro vracení výpůjček lze kdykoliv využít bibliobox, tedy zařízení před vstupem do budovy.
Knihovna se také snaží rozdělit pracovníky podle směn, aby se snížilo riziko nákazy a nebyl ohrožen chod celé instituce. Některé přednášky a kulturní akce zaměstnanci streamují přes facebook.
Částečně on-line funguje i Městská knihovna Břeclav. "V březnu jsme měli naplánovanou přednášku k 75. výročí ukončení druhé světové války. Přeložili jsme ji na podzim, ale to se teď taky nepovedlo, takže ji nakonec uděláme on-line," řekl ředitel knihovny Marek Uhlíř. Otevřeno mají podle běžné otevírací doby a služby poskytují tak, jak jsou zvyklí. Návštěvnost mírně klesla.
Ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka zaznamenali o 30 procent nižší návštěvnost. Navzdory tomu otevírací dobu rozšířili. Dětské oddělení má teď otevřeno i dopoledne. "Děti jsou teď doma i v dopoledních hodinách, a tak mají možnost si sem přijít půjčit knihu i v těchto hodinách," uvedla mluvčí knihovny Zdeňka Adlerová. Dodala, že knihovna zavedla několik opatření, aby se tam lidé dlouho nezdržovali. Je například vypnutá wi-fi síť.
"Zároveň jsme zavedli novou službu, kdy si čtenář doma vybere knihy, objedná si je a my mu je přichystáme k vyzvednutí u vchodu. Nemusí tak v knihovně strávit ani minutu," doplnila Adlerová.