Jedenáct koncertů alternativního programu letošního festivalu Pražské jaro v součtu dosáhlo 1,2 milionu zhlédnutí v České republice a 53 zemích světa. Přímé přenosy mohli diváci bezplatně sledovat prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí. Informoval o tom mluvčí festivalu Pavel Trojan mladší.
Pražské jaro se vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru letos uskutečnilo on-line. Základem programu se stalo 11 koncertů, které byly živě přenášeny z pódií pěti pražských a jedné brněnské koncertní síně. "Za normálních okolností program Pražského jara připravujeme s několikaletým předstihem, alternativní program vznikal v řádu týdnů. V krátkém čase jsme si museli osvojit mnoho nových dovedností - naším úkolem bylo koncerty vymyslet, organizačně zajistit, ale nově také zprostředkovat divákům, kteří se z koncertních sálů přesunuli k obrazovkám a displejům," uvedl ředitel Pražského jara Roman Bělor.
Všem, kteří si vstupenky zakoupili na původně ohlášený program, je vstupné vráceno v plné výši. "Nechali jsme na zvážení posluchačů možnost darovat část vráceného vstupného Pražskému jaru - jako podporu alternativního programu, který byl a je dostupný zdarma, a na festivalové projekty budoucí," řekl Bělor.
K dnešnímu dni byly refundovány vstupenky za 13 milionů korun, vstupenky v hodnotě 1,5 milionu korun se posluchači rozhodli Pražskému jaru darovat.
Netradiční podobu festivalu předznamenal 11. května sestřih významných zahajovacích koncertů s Mou vlastí Bedřicha Smetany, který uvedla Česká televize. Na jedenácti koncertech zahrály Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR), Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, PKF - Prague Philharmonia a Česká filharmonie. Ze Spojených států zahrál exkluzivně pro diváky Pražského jara sólový recitál kanadský houslista James Ehnes. Na závěr festivalu 4. června zahrála Česká filharmonie vedená Jakubem Hrůšou z Rudolfina díla Ludwiga van Beethovena v úpravě pro smyčcový orchestr.
"Cením si, v jaké podobě za daných okolností proběhl letošní festival. Cením si toho nejen já, ale cení si toho celý svět," uvedl dirigent Hrůša, člen umělecké rady festivalu.
Nový formát on-line koncertů divákům umožnil nahlédnout do zákulisí a zprostředkovat rozhovory s hosty. Klíčovou roli v tom sehrál Ondřej Havelka, jenž se stal průvodcem všech koncertů. Vybrané koncerty zprostředkovala Česká televize a Český rozhlas.
Pořadatelé festivalu uvedli, že Pražské jaro 2021 se uskuteční již v obvyklé podobě. "Dramaturgie příštího ročníku byla prakticky dokončena už před vypuknutím pandemie a neměly by ji postihnout žádné změny," prohlásil dramaturg Josef Třeštík.