Sbírka plakátů Alfonse Muchy, kterou shromáždil někdejší tenista Ivan Lendl a dnes patří podnikateli Richardu Fuxovi, se na světovém turné zastavila v jihokorejském Soulu.
Ještě před jejím zahájením se na ni prodalo deset tisíc vstupenek, řekla v úterý Pavlína Stránská za Nadační fond Richarda Fuxy. Při výstavě v New Yorku během necelých čtyř měsíců plakáty vidělo 17 tisíc lidí.
"V Soulu jsou plakáty secesního mistra Alfonse Muchy vystavovány v galerii My Art Museum a k vidění jsou do 1. března příštího roku. Ačkoliv víme, že sbírka je hojně navštěvována všude, kde je vystavena, přesto nás překvapil fakt, že jsou momentálně vstupenky těmi nejprodávanějšími ze všech prostřednictvím internetu v Soulu," uvedl Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno.
Před šesti lety se výstava Muchových plakátů v Praze stala událostí, k níž se upírala pozornost. Zejména kvůli jménu bývalého tenisty, který v roce 1986 emigroval z tehdejšího Československa, také ale díky vysoké návštěvnosti i způsobu uspořádání výstavy. Konala se v Obecním domě, jejím producentem ale byla jedna z největších tuzemských reklamních společností BigMedia, s níž je Fuxa spojen. Masivní reklamní kampaň může mít velký podíl na návštěvnosti, která dosáhla 185 tisíc diváků a stala se nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění roku 2013.
Slovanská epopej
I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta shromážděná Lendlem je výjimečná svojí uceleností. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, které jsou součástí této kolekce. Jejím kurátorem se po Fuxově nákupu stal historik umění Karel Srp, uvedla již dříve Stránská.
Fuxa již dříve řekl, že jeho přáním je trvalé vystavení kolekce v Praze, ideálně ve spojení s Muchovou Slovanskou epopejí. "Plakáty ho proslavily, ale jeho životním naplněním byla epopej, kombinované vystavení v jednom místě by bylo úžasné. Je to ale i o politické diskusi na úrovni města, státu, já bych se tomu nevyhýbal, byl bych rád, kdyby něco takového mohlo vzniknout," uvedl již dříve.
Cenu, za níž Fuxa sbírku koupil, neuvádí. V médiích se v době prodeje objevila suma 3,5 milionu dolarů, tedy přibližně 70 milionů korun, pravděpodobně ale šlo o částku vyšší. Podle svých slov je vlastníkem sbírky Fuxa prostřednictvím svého nadačního fondu.
Výstava v Koreji nabízí propojení originálního českého secesního umění s korejským designem a květinovým aranžmá.