Městské muzeum v Lanškrouně na Orlickoústecku v sobotu zahájí výstavu Kamila Lhotáka. Do 22. března vystaví jeho kresby a grafiky ze 40. až 80. let minulého století. Většinu děl půjčil soukromý sběratel, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.
Lhotákovy kresby a grafiky sbíral již zesnulý lanškrounský učitel Jaroslav Špaček, jehož syn Radovan je muzeu půjčil. Na výstavě bude 91 děl. K tomu bude muzeum promítat dokument o Lhotákově životě a díle s názvem Muž zbavený tíže od režiséra Josefa Císařovského.
Lhoták, který se narodil 25. července 1912 a zemřel 22. října 1990, patří k nejvšestrannějším českým umělcům 20. století. Díky dědictví po otci mohl studovat práva na Univerzitě Karlově. Uměleckou akademickou průpravu neměl. "Spolu s matkou, která měla k výtvarnému umění velmi blízko, navštěvoval expozice různých autorů, které výrazně formovaly jeho uvažování o umělecké dráze. Během studia na gymnáziu se začaly projevovat jeho výtvarné schopnosti a na konci 30. let se definitivně rozhodl pro uměleckou dráhu," řekla ředitelka muzea Marie Borkovcová.
Lhotáka ovlivnila díla Henriho Rousseaua, Josefa Šímy a Giorgia de Chirica. Stal se členem Skupiny 42, jejíž členové zobrazovali všední život v městském prostředí.
"Lhoták ztvárňoval poetiku mizejících periferií města, větroně, letadla, balony, vzducholodě, prázdné ulice a zákoutí, které doplňoval stroji, čerpadly, pumpami, větrníky a dalšími technickými předměty, jako jsou motocykly a automobily," uvedla ředitelka.
Postupně pak Lhoták zapojil do své tvorby grafiku. Inspirací mu byla díla Františka Tichého. Dalším jeho oblíbeným námětem se stala Francie, obzvlášť Paříž. Od poloviny 50. let kreslil krajinu a na přelomu 50. a 60. let se věnoval knižní ilustraci. V 70. letech se snažil o expresivní a koloristické pojetí. V 80. letech kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu upevňoval dosavadní náměty a věnoval se sítotisku a serigrafii.