Národní galerie Praha v úterý otevře pro veřejnost polovinu svých objektů, ve kterých má stálé expozice a pořádá dočasné výstavy.
Návštěvníky přivítá Veletržní palác, Schwarzenberský palác a klášter sv. Anežky České. Výstavy, které začaly těsně před uzavřením galerií kvůli koronaviru, se budou prodlužovat. Na návštěvníky ale čekají omezení vycházející z nařízení vlády.
Otevřeno bude od úterý denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00, ve středu až do 20.00. Lidé musejí mít ochranu nosu a úst a kustodi budou hlídat dodržování rozestupů. Vstupenky bude možné zakoupit na pokladnách, galerie však doporučuje zakoupení vstupenek on-line.
Šternberský a Salmovský palác na Hradčanech jsou uzavřené, v paláci Kinských se připravuje výstava Rembrandta, která měla začít v dubnu a měla být highlightem letošní sezony. NGP ji slibuje otevřít na podzim.
Přísná hygienická opatření
V objektech, které nyní NGP otevírá, vybavila pokladny ohrannými štíty, běžné ochranné pomůcky mají všichni zaměstnanci, bude se častěji uklízet, což zahrnuje například i časté otírání klik a dezinfekce výtahů. Pro návštěvníky jsou u vchodů k dispozici dezinfekční prostředky. Nainstalovány jsou informační cedule a také značky pro dodržování povinných rozestupů u pokladen a šaten.
Ve Veletržním paláci je kromě stálých expozic přístupná výstava Stanislava Kolíbala, jíž loni reprezentoval Česko a Slovensko na benátském bienále. Pokračuje výstava Kurta Gebauera, přehlídka pražských staveb z období brutalismu nebo výstava připomínající odkaz Edgara Allana Poea v umění českých zemí.
Ve Schwarzenberském paláci najdou návštěvníci stálou expozici Staří mistři, která představuje výběr nejvýznamnějších děl ze Sbírky starého umění. Zahrnuje jména jako Hans von Aachen, Petr Brandl, Matyáš Bernard Braun, Lucas Cranach, Albrecht Dürer, El Greco, Francisco Goya, Hans Holbein, Peter Paul Rubens, Bartholomaeus Spranger či Karel Škréta. Klášter sv. Anežky prezentuje středověké umění v Čechách a střední Evropě. Mezi poklady národního kulturního dědictví patří díla Mistra Michelské madony, Mistra Vyšebrodského oltáře, Mistra Theodorika či Mistra Třeboňského oltáře.