Opravdu Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger a jejich osmdesátková akce vyklízí pozice?
Slavní svalovci už určitě netáhnou tolik jako před téměř čtyřiceti lety, neboť je nahradili superhrdinové, přesto jsou na plátně vidět pořád. Pochopili totiž, jak se na novou dobu adaptovat.
Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone. Neexistují jiné filmové hvězdy, které by výrazněji zosobňovaly akční filmovou zábavu 80. let. Zatímco Clint Eastwood v 70. letech spoléhal na subtilnější charisma, tihle dva vyznávali spíše hrubou sílu, které nedokázal nikdo vzdorovat. Rakouský rodák Schwarzenegger se ostatně původně věnoval kulturistice, a až pak se dostal k filmům jako Barbar Conan, Komando či Predátor. Jeho přímočará, násilná dobrodružství a toporné herectví dodnes platí za "provinilá potěšení" pro miliony diváků, i když svalovce v 90. letech vystřídali hrdinové jako třeba Neo (Keanu Reeves) z Matrixu. S novým miléniem je potom doplnili hlavně superhrdinové.
Schwarzenegger ani Stallone se však nikdy svých pozic zcela nevzdali. Ostatně právě Stallone, jehož proslavily role Ramba a Rockyho, se stále drží své zlidovělé fráze: "Nic nekončí, dokud to doopravdy neskončí".
Ještě, než však natočil prvního Rockyho, žil na ulici, a dokonce se mihl i v porno filmu. Když ale viděl boxerský mač mezi Muhammadem Alim a Chuckem Wepnerem, začal psát scénář Rockyho. Producentům se líbil, Stallone si ale musel hlavní roli doslova vydobýt. Nevzdat se. Byl z toho hit, Rocky získal Oscara za nejlepší film, režii a střih, nominace za scénář a herce neproměnil. Zato vzniklo několik pokračování a Stallone stvořil i neméně kultovního Ramba.
Éra hrubé síly
Schwarzenegger potom podle mnohých natočil nejlepší akční snímek všech dob, druhého Terminátora od režiséra Jamese Camerona. Vypiplaná podívaná, v níž si Arnie zopakoval roli stroje z budoucnosti, je gradovaná až do mrazivého závěru. Stosedmatřicetiminutová definice slova blockbuster měla premiéru v roce 1991 a představila na svou dobu revoluční speciální efekty. Předloni se snímek dokonce objevil ve 3D verzi. Schwarzenegger se potom v roce 2003 objevil i ve třetím pokračování, za nějž údajně dostal 30 milionů dolarů (asi 692 milionů korun). Veřejný prostor tak rozhodně neopustil. Navíc v tu dobu vstoupil do politiky, když se stal guvernérem Kalifornie. Funkci zastával až do roku 2011.
Dvě zmíněné akční ikony samozřejmě nejsou jedinými osmdesátkovými bijci. Éra "hrubé síly", bojových sportů, Ronalda Reagana a kultu fitness stvořila třeba Jeana Clauda Van-Damma, Michaela Dudikoffa, Lorenza Lamase, Chucka Norrise či Stevena Seagala. Do první komerční ligy se však zmínění pánové nikdy nedostali, Stallonovi a Schwarzeneggerovi dokázal konkurovat vlastně jen Bruce Willis se svojí Smrtonosnou pastí, která představila zase trochu jiného hrdinu, s nímž se mohou diváci identifikovat a který sází na humor. Willis však v dnešní době už nové snímky tak často neuvádí, zato Stallone a Schwarzenegger jsou nezničitelní. Arnie se například na podzim objevil v novém Terminátorovi s podtitulem Temný osud.
Podobný "nezmar" je ale i Sylvester Stallone, jenž do kin v září neuvedl jen nového Ramba. Stále žije i jeho druhý ikonický charakter - Rocky Balboa. Stallone se v "sólovém" snímku jako Rocky Balboa naposledy objevil ve filmu z roku 2006, slavnou postavu ale neopustil. Ze svého stáří udělal v roce 2015 přednost. Nemožnost postavit se znovu do ringu přetavil do dramatu Creed, v němž Rocky trénuje Adonise Johnsona Creeda, syna jeho dávného soupeře Appola. Nostalgické, lehce stravitelné sportovní drama slavilo v kinech velký úspěch, v Rockyho sáze se však najednou rozproudila čerstvá krev, která v energickém tvaru propojila staré s novým. Stalloneovi, jenž si boxerské rukavice jako Rocky poprvé oblékl už před více než čtyřiceti lety, navíc role vynesla Zlatý glóbus.
Loni vzniklo pokračování, v němž se objevila i jiná legendární akční ikona, totiž Dolph Lundgren, dávný představitel Viktora Draga, jenž zabil Creedova otce Appola. Stallone tak chytře využívá herce z minulosti, kteří by sami o sobě už diváky do kina nepřilákali. Pokud se ale objeví jako součást jiného projektu, situace se rapidně mění. Proto také Stallone zorganizoval úspěšný, zatím třídílný projekt Expendables - Postradatelní, v němž se zformovala elitní jednotka, kde populární tváře současnosti - Jasona Stathama či Terryho Crewse - doplnila parta ve složení Jet Li, Jean-Claude Van Damme, Chuck Norris i Arnold Schwarzengger.
Akční hvězdy dneška
Kdo ale staré bardy v současné kinematografii nahradil? Mezi největší akční hvězdy dneška patří dvě jména: Tom Cruise a Dwayne "The Rock" Johnson. První jmenovaný předvádí neuvěřitelné kousky v sérii Mission: Impossible, jejíž první díl vznikl už v roce 1996. Ten zatím poslední přišel do kin loni s podtitulem Fallout. A bral dech i díky tomu, že tehdy šestapadesátiletý Cruise stále nechce v naprosté většině záběrů používat dubléra.
Při natáčení Falloutu si zlomil kotník, dokonce tak ošklivě, že to skoro na rok zastavilo natáčení. Radost z práce to však herci nevzalo. Pro jiné záběry například skákal jen s kameramanem z letadla ve výšce deseti kilometrů nad Spojenými arabskými emiráty. Celkem stošestkrát - než se podařilo nabrat správný materiál.
Zapálení Cruise pro akci tudíž nesnese srovnání ani s osmdesátkovými bardy, i když se na scéně paradoxně poprvé ukázal už v roce 1986 v Top Gunu, který se příští rok dočká pokračování. Cruise něm dost možná trumfne nejslavnější kousky z Mission: Imposible; pro jednu ze scén se naučil létat s helikoptérou a zároveň obsluhovat kameru, protože ve stroji s ním nemohl být nikdo další.
Cruise za svou urputnost někdy sklízí posměch, je ale fakt, že slovo "nemožné" opravdu nezná. V pátém díle ságy se ostatně nechal připoutat k boku nákladního letadla, které s ním vzlétlo, ve čtyřce ho zase zavěsili na nejvyšší budovu světa - Burdž Chalífa v Dubaji.
To Dwayna Johnsona leckdo nazývá Arnoldem Schwarzeneggerem 21. století. Pokud se rakouská ikona prosadila v kulturistice a posléze prokázala talent před kamerou, "The Rock" začínal jako veleúspěšný wrestler. Po několika komediích však přišla série Rychle a zběsile a Johnson se stal nesmlouvavou mlátičkou. Jeho sólové filmy jako San Andreas, Rampage Ničitelé nebo Mrakodrap z něho udělaly spíše rodinného hrdinu s dobráckým úsměvem, s nímž by se chtěl každý minimálně přátelit. Navíc se herec při výběru rolí drží poučky, že z jeho snímků musí každý odcházet s dobrým pocitem a chutí v životě něco dokázat. Vyplatilo se - se standardními 20 miliony dolarů za film patří k nejlépe placeným hercům současnosti.
Sázka na efektnost
Johnson také naboural představy o tom, že je jen bezduchá hora svalů - svěřil se, že trpěl depresemi, když viděl matčin pokus o sebevraždu, a svým 109 milionům fanoušků na Instagramu se neustále prezentuje jako milující otec, který krmí svou manželku, zatímco ona kojí jejich malou dceru. V Rockově případě ale pravděpodobně nejde o složitě konstruované PR, herec je na sociálních sítích neustále milý na všechny - údajně se nesnese jen s kolegou Vinem Dieselem, s nímž pracoval na sérii Rychle a zběsile.
V aktuálním filmu Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw tak Diesel nehraje, "The Rock" se v něm špičkuje s agentem v podání Jasona Stathama. Společně rozhodně nesundávají nohu z plynu zběsilé akce ignorující fyzikální zákony. Pánové například padají z londýnského mrakodrapu, a do toho na sebe zuřivě gestikulují, aby se zesměšnili, a na ulici pak závodí se samořídícími motorkami.
Kontaktní bitky jsou však paradoxně ukotvené v realitě, a hlavně přehledně natočené - snímek totiž režíroval zkušený David Leitch, jenž stojí za filmy Atomic Blonde či John Wick, v nichž se choreografie bojových scén často měnila v groteskní akční balet. Právě druhá jmenovaná třídílná série momentálně platí za vrchol akčního žánru. Keanu Reeves v ní hraje zabijáka, který se mstí celému newyorskému podsvětí, neboť mu gangsteři v prvním filmu zabili psa.
Ve třetím pokračování, jenž mělo premiéru letos v květnu, už bujarost a velkolepost akčních eskapád připomínala sérii Mission: Impossible. Když se hrdina porve s ruským hromotlukem, ještě mu to divák věří. Pak se ale zbaví mafiánů pomocí koní či smečky bojových psů, s jinou sebrankou šermuje během jízdy na motorce manhattanskými ulicemi. Režisér Chad Stahelski tak sice popouští uzdu fantazii i uvěřitelnosti, zároveň však nerezignuje na řemeslnou virtuozitu. Na snímku je zkrátka vidět, že na jeho komplikovaných šarvátkách pracovaly desítky nejlepších kaskadérů. Půtky jsou navíc také často ukončeny humorným gagem.
Filmová akce tak stále táhne, jen je už jiná než za časů Schwarzeneggera se Stallonem. Hrdinové v podání Cruise, Reevese či "The Rocka" sázejí na hřmotná dobrodružství, v nichž hrubá síla ustupuje efektnosti. Že by však byli ve slabší kondici než jejich kolegové z minulého století, se však rozhodně říct nedá.
NEJLEPŠÍ AKČNÍ HRDINKY 1) Ellen Ripleyová z Vetřelce (1979) Krvežíznivý organismus kosí všechno živé na vesmírné lodi Nostromo. Vzdoruje jenom důstojnice Ripleyová v podání Sigourney Weaverové. Její postava s ocelovými nervy v temném hororu otevřela cestu dalším akčním hrdinkám. 2) Fox z Wanted (2008) V Česku natáčený akční snímek zaujme výraznou postavou vražedkyně v podání Angeliny Jolie, která trénuje "největší nulu 21. století" Jamese McAvoye. Jolie krátce poté natočila i akční hit Salt, v němž hraje ruskou špionku. 3) Furiosa z Šíleného Maxe: Zběsilé cesty (2015) Ač má snímek v názvu jméno Max, pro mnoho diváků je hlavně příběhem válečnice Furiosy s umělou paží v podání Charlize Theronové, jež se v postapokalyptické budoucnosti rozhodne osvobodit ženy ze sexuálního otroctví. |