Osm měsíců po pádu Berlínské zdi vystavěl a zase zbořil na stejném místě svoji pomyslnou Zeď baskytarista a skladatel Roger Waters, někdejší frontman britské kapely Pink Floyd.
Obří koncert s názvem The Wall - Live in Berlin přenášený do celého světa, který se konal 21. července 1990, vidělo jen v Berlíně přes 350 tisíc lidí. Sugestivní projekt na téma osamocení a ztráty komunikace se zařadil k památným rockovým akcím.
Show u Postupimského náměstí, jejíž výtěžek, stejně jako zisk z prodeje videozáznamu a desky, byl určen na charitu, zahájil bývalý britský válečný letec Leonard Cheshire v doprovodu starostů východní a západní části Berlína. Silně antimilitaristický příběh o odcizení člověka okolnímu světu a o snaze diktátorů řídit chod dějin získal nový významový rozměr na místě, jež bylo ještě nedávno - kvůli Berlínské zdi - "zemí nikoho" střeženou vojenskými hlídkami.
Symbolicky tedy vyzněl závěr vizuálně barvitého koncertu, kdy na pódium padla 170 metrů dlouhá a 25 metrů vysoká zeď z polystyrenových kvádrů. Waters si k účinkování přizval řadu svých kolegů. Skladby Another Brick in the Wall, Mother, Goodbye Blue Sky, Hey You či Comfortably Numb zazněly v podání interpretů jako je Cyndi Lauperová, Bryan Adams, Sinéad O'Connorová, Van Morrison, kapela Scorpions nebo Joni Mitchellová.
Album The Wall z roku 1979 se stalo jednou z nejprodávanějších desek
Dvojalbum The Wall, které "Floydi" vydali v roce 1979, se stalo jednou z nejprodávanějších desek a víceméně osobní zpovědí Waterse (složil většinu hudby, textů a navrhl i obal). Koncertní podoba Zdi poté vstoupila do dějin rocku nevídanými efekty a videoprojekcemi. Zeď "ožila" i v roce 1982 ve filmu režiséra Alana Parkera se zpěvákem Bobem Geldofem v roli vyhaslé rockové hvězdy Pinka. K působivému vyznění snímku vydatně přispěly animace Geralda Scarfa.
Za vznikem Zdi stála podle Waterse jeho deziluze z rockových představení na velkých stadionech. Watersova tehdejší dominance v Pink Floyd se odrazila i na atmosféře při nahrávání desky The Wall, když konflikt nastal především mezi ním a klávesistou Rickem Wrightem.
V 80. letech se vztahy mezi Watersem a ostatními členy Pink Floyd natolik zhoršily, že Waters v prosinci 1985 odešel ze skupiny. Zbylí členové pod vedením kytaristy Davida Gilmoura pokračovali pod původním názvem. Waters si s kapelou Pink Floyd znovu zahrál až v roce 2005 na charitativním koncertu v Londýně.
Waters předvedl modernizovanou verzi projektu The Wall i českému publiku v roce 2013 v Praze. Tehdejší turné nabídlo celkem 219 vyprodaných koncertů, které navštívily více než čtyři miliony fanoušků po celém světě.