Park v centru Brna u Místodržitelského paláce dostal jméno po Danuši Muzikářové, osmnáctileté studentce zastřelené v srpnu 1969 při ročním výročí okupace z roku 1968.
Pojmenování navrhla signatářka Charty 77 Simona Hradílková, která se narodila v roce zastřelení Muzikářové. Podle ní je obrovským symbolem, že park dostal jméno v den 30. výročí pádu komunistického režimu, který má smrt Muzikářové na svědomí.
Hradílková spolu s primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) zároveň odhalily pamětní desku v parku, který leží pří Rooseveltově ulici a podchodem z parku je vidět na Moravské náměstí, kde byla Muzikářová zastřelena.
"Můj otec se mě zeptal, jestli se něco v Brně jmenuje po Danuši Muzikářové. Podívala jsem se a nikde jsem nic nenašla. A před očima mi vytanul park, který nenese žádné jméno, přitom je z něj vidět na místo, kde byla Danuše Muzikářová zabita," objasnila Hradílková, proč přišla s návrhem na pojmenování parku po zabité studentce. Osobně ji neznala, narodila se v roce jejího zastřelení, ale zajímá se o její příběh.
Obrovská symbolika
Návrh Hradílkové schválili zastupitelé městské části Brno-střed i brněnského magistrátu.
"Připadlo mi nesmírně důležité pojmenování parku 30 let po revoluci a jsem ráda, že zastupitelé pochopili, že má význam dát parku jméno v den, kdy před 30 lety padl režim, který má smrt Danuše Muzikářové na svědomí. Ta symbolika je obrovská. Připadá mi důležité mít symboly a připomínat, že byli v této zemi lidé, kteří přišli o život tím, že dali najevo svůj názor," řekla Hradílková.
Podle primátorky Vaňkové jsou v dnešní době demokratické hodnoty často zpochybňovány. "Je stále důležitější si připomínat, jak těžké bylo období nesvobody a útlaku," poznamenala Vaňková.
Při okupaci vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zemřeli v Brně tři muži. O rok později při demonstracích při ročním výročí zemřela po střelbě na Moravském náměstí osmnáctiletá studentka Muzikářová a v Orlí ulici sedmadvacetiletý Stanislav Valehrach, který se centrem vracel domů. Oba mladí lidé mají v místech úmrtí v centru města pietní desky. Představitelé města, kraje a další politici tak pokládají každý rok květiny při výročí okupace.