Výstavu francouzských impresionistů, kterou pořádala Národní galerie Praha (NGP) v paláci Kinských, navštívilo 100 073 lidí. Uvedla to mluvčí galerie Tereza Ježková.
Výstava se tak zapsala k divácky nejúspěšnějším, které se v posledních letech v Česku konaly. Nabídla šest desítek děl od Clauda Moneta, Edgara Degase, Augusta Renoira, Camilla Pissarra a dalších malířů. Přehlídka slavných impresionistů začala 29. června a poslední návštěvníci ji měli možnost vidět v neděli večer.
Loni byla nejnavštěvovanější výstavou v Česku retrospektiva malíře Františka Kupky. Do Valdštejnské jízdárny se na ni přišlo podívat 90 196 návštěvníků, denní průměr činil 663 lidí. Podle denního průměru návštěvníků by na druhé příčce byla výstava Jana Zrzavého v Museu Kampa, denně ji zhlédlo 451 lidí. Průměrně 430 návštěvníků denně přišlo na výstavu Tož to kupte!, která na Pražském hradě ukazovala umělecké nákupy čtyř československých prezidentů.
Výstav, jejichž návštěvnost překoná počet sto tisíc lidí, nebývá v Česku mnoho. V roce 2017 přitáhla za čtyři měsíce do Galerie Rudolfinum přes 160 tisíc lidí výstava Krištofa Kintery nazvaná Nervous Trees, která ukazovala jeho skulptury a instalace často vytvořené z nalezeného a nasbíraného materiálu, využívající digitálních technologií a svérázně komentující život dnešního člověka. Byla nejnavštěvovanější výstavou roku, vstup na ni byl ale díky sponzorovi zdarma.
Hansenova sbírka
Výstavu Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard v paláci Kinských pořádala Národní galerie ve spolupráci s dánským státním uměleckým muzeem Ordrupgaard. Ve 20. letech jej vybudoval podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen, který byl průkopníkem sbírání impresionistů v severní Evropě. Hansen svoji sbírku záhy otevřel pro veřejnost a později ji odkázal dánskému státu. Národní galerie ji poprvé zpřístupnila návštěvníkům ve střední Evropě. Muzeum Ordrupgaard po dobu své rekonstrukce zapůjčuje sbírku předním zahraničním institucím - před Prahou byla vystavena ve Francii, Kanadě a Švýcarsku.
"Troufám si říci, že možnost vidět takto ucelenou kolekci francouzského impresionismu nebude mít možná u nás už nikdy obdoby. Muzea jsou totiž na zapůjčování děl těch nejslavnějších autorů spíše skoupá, vyjednat zápůjčku i jednoho obrazu někdy trvá řadu měsíců až let, některé chef d'oeuvry (mistrovská díla) neopouštějí své místo dokonce nikdy," uvedl před zahájením výstavy její kurátor Petr Šámal.